Öz güven sizin kendinize olan güveniniz ve aynı zamanda sizi dış dünyada en iyi temsil eden özelliğinizdir. Düşük öz güven sizi aslında erişebileceğiniz  pek çok şeyden mahrum bırakabilir. O zaman öz güven arttırmanın yollarını okuyalım:

  • Olumlu özelliklerinizi fark edin! : Herkesin olduğu gibi sizin de pek çok olumlu özelliğiniz var. Önemli olan bunları fark etmek. Kendinizi analiz edin. Bunu yapmak için yol; en güçlü ve en zayıf yönlerinizi bir kağıda madde madde yazın. İkinci yol olarak kendi olumlu özellikleriniz için çevrenizdeki insanlara da danışabilirsiniz. En güçlü yönlerinizi ve başarılarınızı tespit edin ve kendinizle gururlanın.

  • Olumsuz özelliklerinizle savaşın! : Yukarıdaki maddede sizden istenilen analiz kağıdınıza dönün veya yine etrafınızdaki sizi iyi tanıyan insanlardan destek alın. Zayıf yönlerinizin üzerine gitmenin yollarını düşünün ve teker teker onları geliştirmenin planlarını yapın. Örneğin; iletişim yeteneğiniz zayıf ise kitap okuyabilir veya hitabet kursuna gidebilirsiniz. Olumsuz özelliklerinizle savaşın.
  • Eleştiren insanlardan uzak durun! : Etrafınızda sizi sürekli eleştiren, yargılayan ve kendinizi değersiz hissettiren insanlardan kaçın. Bu insanlar size fayda sağlamaz tam tersi sizin öz güveninizi daha da düşürürler. Bu kişi ailenizden biri ise evinizi ayırın veya aranıza mesafe koyun. İş yerinizden biri ise işinizi değiştirin. Yeter ki size kendinizi değersiz hissettirmesine müsaade vermeyin.

  • İlgi alanlarınıza yönelin : Einstein'ın bu konuda harika bir sözü var :”Aslında herkes bir dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı ağaca çıkma yeteneğine göre yargılarsanız tüm ömrünü bir aptal olduğuna inanarak geçirecek.”  Her insanın yeteneği farklıdır. Size kendinizi zayıf hissettiren aktivitelerle zaman kaybetmek yerine başarılı olabileceğiniz alanlara yönelin. Satrançta iddialı olmayabilirsiniz,  bunun yerine resim yapmakta belki de çok başarılısınızdır. Siz de dahi olmak için, yeteneğinizi ve merakınıza göre zamanınızı değerlendirin.
  • Kendinize değer verin : Her ne yapmış veya yaşamış olursanız olun siz çok değerlisiniz. Kendi değerinizi asla küçük görmeyin. Unutmayın ki siz kendinize ne kadar çok değer verirseniz, karşınızdaki insanlar da bu değeri hissedecek ve size değer verecektir. Özgüveniniz sizin kendinize verdiğiniz değer ile doğru orantılıdır.

          Özgüveninizi arttırmak için 5 önemli maddeyi sizler için yukarıda sıraladık. Şimdi harekete geçme zamanı. Düşük omuzlara veda, gülümseyen yüzlere merhaba.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz