İş hayatına atılmaya hazırlanan hemen hemen herkesin bir teşebbüsü olmuştur. Ancak bazı özgeçmişler fark yaratan özgeçmişler olur ki, genellikle de bu özgeçmişe sahip olan adaylar daha hızlı iş bulur. Peki ama nasıl? Nasıl fark yaratan özgeçmişe sahip olunur, nelere dikkat edilmelidir?

  • İş Deneyimleri: Başlangıç kısmında kişisel bilgilerinizi aktardıktan sonra, ikinci bölüm olan eğitim bilgilerinize değinerek, devamında üçüncü bölüm olan iş deneyimlerini sıralamak akıllıca olacaktır. Pek çok adayın iş deneyimlerini zaten belirttiğini biliyoruz, ancak burada önemli olan bu deneyimleri en sondan başlayıp, iş deneyimine göre belirtmek. Bu kısımda mutlaka sürelere de değinilmeli, hangi iş yerinizde ne kadar süre ile çalıştınız? Aynı iş yerinde pozisyon değişikliği var ise hangi pozisyonda hangi sürede bulundunuz? Bu kısımlar önem teşkil ediyor.
  • Görev Tanımları: İş deneyimlerini aktarırken en önemli kısım görev tanımları. Yani bahsettiğiniz iş yerinde hangi görevde bulundunuz ve tam olarak görev tanımınız neydi? Özgeçmişinizi inceleyen yetkilinin, nelere hakim olduğunuzu anlayabilmesi ve sizi doğru değerlendirebilmesi için görev tanımınızı detaylı bir şekilde aktarmakta fayda var.
  • Başarılarınız: Eğitim hayatınızda ve iş yaşantınızda pek çok başarınız var ve siz bu başarıları özgeçmişinizde hala belirtmediniz mi? Özgeçmişinizde başarılarınıza yer vermelisiniz. Üstelik bu başarılarınızın iş dünyasıyla alakası olması şart değil, satranç turnuvasında birinciliğiniz var ise bunu da belirtebilirsiniz böylece sosyal yaşantınızdaki aktifliğiniz de gözle görülür bir biçimde ortaya çıkacaktır.
  • İstatistiksel Veriler: Bahsi geçen başarılarınız için istatistiksel veriler kullanmanız gözle görülür bir şekilde sizi ön plana alacaktır. Örneğin satış hedefiniz neydi, siz ne kadarını gerçekleştirirdiniz? En başarılı olduğunuz ay hedefinizin yüzde kaçını başardınız?

Fark yaratan bir özgeçmişe sahip olmak gördüğünüz gibi çok da zor değil,  “Etkili Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?” adlı yazımızı inceleyerek de hazırlamanın aşamalarına göz atabilirsiniz.

Herkese kolay iş bulabildiği bir sene dileklerimizle,

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz