Zam istemenin, her ne kadar hak ettiğinize inansanız da, pek çok çalışan için ne denli zor olduğunda hemfikiriz. İşinizi kolaylaştırmak adına “Zam talebi yaparken nasıl konuşmalı ve nasıl davranmalı?” konusuna değinmek işin tam da bam teline dokunmak aslında.  Bu toplantının sizin açınızdan daha rahat ve olumlu sonuçlanması için bazı püf noktaları sizlerle paylaşacağız:

Hazırlanın: Elbette bu bir maç değil, “neye hazırlanacağım” diye düşünebilirsiniz. Gelmesi muhtemel sorulara hazırlanın. Bu soruları sizler için “Zam İstemeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru” başlıklı yazımızda toparladık. Kendinizi hazır hissetmeniz özgüveninizi arttırarak, düşüncelerinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı olacaktır. Yapacağınız hazırlık sözel değil, sayısal verilerle hazır olursa kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz.

Gerçekçi Olun: Her firmanın maaş ve zam politikası farklıdır. Toplantı esnasında taleplerinizi dile getirirken, gerçekleşmesi imkansız şeyler talep etmeyin. Talebinizde gerçekçi olmaya çalışmalısınız. Firma politikanızı göz önünde bulundurarak talepte bulunmanız reddedilme ihtimalinizi düşürecektir.

Hatalı Kıyas Yapmayın: En iyi kıyas, kendinizle olan kıyastır. Bir önceki sene hangi başarıları sağladınız, bu sene neleri başardınız?  Ancak başka biri ile kendinizi kıyaslayacaksanız da, bu kişi farklı bir pozisyonda, farklı yetkinliklere sahip biri olmamalı. Sizinle aynı görevde ve aynı yetkinliklere sahip olan biri değilse, değerlendirmesi sizden elbette farklı olacaktır. Hatalı kıyas, size koca bir hayal kırıklığı yaşatabilir.

İyi Hissedin: Bu önemli toplantı öncesi kendinizi iyi hissetmeniz çok önemli. Kafanızdaki olumsuz düşünceleri uzaklaştırıp, kendinizi stresten arındırmanız toplantının daha iyi geçmesine yardımcı olacak. O gün, kendinizi en iyi nasıl hissediyorsanız o şekilde günü yaşamaya özen gösterebilirsiniz. Örneğin sevdiğiniz bir kıyafeti giymek, özenli olmak veya güzel bir kahvaltı yaparak güne başlamak size iyi gelebilir.

Rahat ve Sakin Kalın: Talebinizle ilgili henüz bir cevap alamadınız mı? Ya da beklentiniz konusunda net bir olumsuz geri dönüş mü aldınız? Her ne olursa olsun sakinliğinizi korumalı ve fevri bir tepki vermemelisiniz. Neticede bir iş toplantısında olduğunuzu ve yapacağınız yanlış bir davranışın iş akdinizin tazminatsız feshedebilmesine sebep olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Dileriz ki herkes, bu gergin konuşmayı yapmaya gerek kalmadan, hak ettiği çalışmaların bedelini alır ve yeni yıla yeni maaşı ile giren şanslı kesimden biri olur. Ancak 2020 senesinin getirdiği olumsuz ekonomik koşulları da göz önünde tutmakta fayda olacaktır.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz