İş arayışında kariyer portallarının gücü tartışılmaz. Her ne kadar içeriden olmadan iş bulunmayacağı inancı hala sürse de yalnızca  kurumsal ve uluslararası firmalar değil, artık hem yerli hem ufak çapta firmalarda da kariyer portallarına ağırlık vermeye başlandı. Bu durum adeta işgücü çeşitliliğini ve profesyonelliği arttırıyor diyebiliriz. Durum böyle olunca, daha hızlı iş bulabilmek için bu araçları etkin ve doğru kullanmak kaçınılmaz durumda.  Peki  son zamanların revaçta olan kariyer portallarını doğru kullanabilme için püf noktalar nelerdir?

  • Fotoğraf: Her ne kadar bazı yabancı ülkelerde profil fotoğrafı koymak artık var olmayan bir uygulama olsa da Türkiye'de yüzün doğru açıdan konumlandırılmış olduğu, abartısız bir fotoğraf önem taşımaya devam ediyor. Vesikalık fotoğraf olması şart değil ancak yüzünüzün net çıktığı ve şapka gözlük gibi aksesuarların bulunmadığı bir fotoğraf seçmeniz yeterli olacaktır.
  • Eksiksiz Bilgi Sunma: İş deneyimlerinizi, eğitim ve yabancı dil bilgilerinizi, yetkinliklerinizi ve iletişim bilgilerinizi eksiksiz sunmanız oldukça önemlidir. Bilgi alınması gereken bir kısım eksik kaldığında iş görüşmesine davet edilmeme ihtimali artar. Bu yüzden “görüşmede bahsederim” diye düşünerek bilgi vermemekten kaçınmalısınız.
  • Hatasız Bilgi Sunma: Görüşmeye geldiğinizde verdiğiniz bilgilerin hatalı olduğu anlaşılırsa veya referans olarak eski iş yerleriniz aranıp farklı bilgiler alınırsa, karşı tarafta sizin açınızdan hoş bir düşünce oluşmayacaktır.  Verdiğiniz bilgilerin doğruluğu sizin için en iyi sonucu verir, sonuç olumsuz dahi olsa, bahsi geçen pozisyon size uygun olmadığı içindir.
  • Doğru Firmaya Başvuru Yapma: Sizin mesleğinize ve deneyiminize uygun olarak çok sayıda iş ilanı olabilir. Ancak doğru firmaya başvuru yapmak zaman ve enerji kaybı açısından çok önemlidir. Bu yüzden firmanın yapısı, konumu, maaş stratejisi,  kariyer hedeflerinize uygunluğu gibi pek çok konu açısından size uygun olup olmadığına dikkat etmenizde fayda var. Mümkünse iş başvurusu yapmadan önce firma hakkında kısa bir araştırma yapabilirsiniz.
  • Profili Aktif Durumda Tutma: Pek çok kariyer portalında aktif ve pasif profil seçeneği bulunur. Sizin profilinizi pasif durumda tutmanız, adayını kendisi araştıran firmalar tarafından bulunabilirliğinizi arttırır. Böylece siz başvuru yapmasanız da firmalar sizi arayabilir ve sizi görüşmeye davet edebilirler.

Son olarak eğer Linkedin kullanıcı iseniz -profesyonel pek çok firma bu portalda bulunuyor-  sizinle aynı sektörde ve aynı pozisyonda olan kişileri ve özellikle bu sektörlerde çalışan İnsan Kaynakları yetkililerini ağınıza eklemeniz sizin için avantaj oluşturabilir. Böylece size uygun bir pozisyon açığı olduğunda o platform üzerinden size ulaşabilir ve iş görüşmesi organize edebilirler.

Başarılı bir dileğimizle…

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz