26 Mayıs 2021'de Ankara saatiyle 14.14'te Ay tutulması gerçekleşecek. Dolunay vakti gerçekleşen Ay tutulması, Yay burcunun 5 derecesinde ve gerçekleştiği esnada haritada Başak burcunun son dekanı yükselmekte.

Başak burcunun son dekanatı Merkür yönetimindedir. Son dekanda olduğu için organlarda meydana gelebilecek hasarlar, zayıf düşmek ve nedeniyle açığa çıkabilecek rahatsızlıklar Dolunay'ın teması halini alıyor. Gelişebilecek sorunları nedeniyle köklerimize, ailemizin en yaşlı üyelerine hassasiyetle yaklaşmamız en kıymetli tavır olacaktır.

Dolunay gerçekleştiği esnada Ay'ın bulunduğu Yay burcunun 5 derecesi ise kalp menziline işaret eder. Kalp menzili de oluşabilecek kaosa dair detaylardan söz eder. Enerjiyi tıkar ve tıkanan enerjinin nereden çıkacağını bilemeyiz. Örneğin “Çok çalışıyorum ama emeğimin karşılığını alamıyorum.” cümlesi bu tıkanıklığın belirsizliğini anlatır. Çünkü emeği direkt olarak doğru kanaldan istemeyip araya bir çok başka sorun, kişi, olay dahil ederiz. Bu sebeple Yaradanla araya tüm bunların girmesine engel olarak emeği direkt, doğru kaynaktan istemek gerekiyor. Bir şeyi isterken tüm vücudunuzla hissetmeniz ve onunla bir olmanız gerekiyor. Bu bizlere öncelikli olarak bundan bahsediyor.

Dolunay haritasının 3/9 aksında ise doğal evlerinin tam zıttında birbirlerini karşılıklı olarak ağırlayan İkizler ve Yay burçları yer alıyor. 3. Evde yer alan Yay burcu, yabancı ülkelerle alakalı önemli gelişmelerin yaşanabileceğini analiz etmemizi sağlıyor. Oluşabilecek her türlü gelişmede duygusal davranmadan önce bir uzaklaşıp resmin bütününe bakmak gerektiğini hatırlatıyor. Kendi kişisel gündemimizdeki her bir insan ya da her bir olayla ilgili özellikle duygusal alana kanalize olmaktan kaçınmalıyız.

Dünya genelinde ise tutulmanın tam olarak gözlemlenebileceği Güney/Batı Avrupa, Güney/ Batı Asya, Afrika, Kuzey Amerika'nın büyük bir kısmı, Güney Amerika, Antartika, Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanusu'nda gerçekleşebilecek doğal afet veya kaza haberlerine de tanık olabiliriz. Dolunay yalnızca gerçekleştiği anda değil öncesinde de etkisini hissettirmeye başlar. Önümüzdeki Dolunay'ın normal etki süresi 6 ay olup en az bir ay süresince ise yoğun etkileri ile karşımızda olacak.

Güneş'in bulunduğu yerde yer alan Kuzey Ay Düğümü etkisiyle doğru davranışlar sergilemek, ilahi olana güvenerek ilerlemek çok önemli olacak. Bunu gerçekleştirirken beraberinde akılcı olmak ve duygusal alana kapılmamak en yüksek faydayı getirecektir. 10 Haziran'da bizi bekleyen Yeniay'da ise Güneş tutulması gerçekleşecek. 10 Haziran tutulması ile beraber tutulma etkileri kendini tamamen açığa çıkaracak. Dolayısıyla önümüzdeki 6 ayın aşağı yukarı şekilleneceği zamanlardayız. Bu zaman diliminde doğru eylemlerde bulunmak, doğru planlar yapmak, doğru hedefler belirlemek gerekir ki attığımız ok menzilsiz kalmasın, gideceği yeri bilsin. Bu yüzden yazmak, çizmek, kısa / orta / uzun vadeli planlar yapıp bunlara yönelmek oldukça önemli…

Siyasi gündeme baktığımızda ise tutulmanın ateş elementi etkisi altında gerçekleşiyor olması önümüzdeki 6 ayın da hareketli geçeceğini anlatmaktadır. 29 Mayıs'ta Merkür'ün S pozisyona geçmesi ve beraberinde retrograde harekete geçmesi ile siyasi bir hareketlilik başlayabilir. Merkür'ün 24 Haziran'da S (durağan) pozisyondan çıkma sürecine dek bu hareketlilik durup durup sert etkilerle kendini göstermeye devam edebilir.

Dolunay haritasında 5. Evde yerleşen Satürn ise yaratıcılık alanlarımızın sıra dışı ve beklenmedik bir şekilde kısıtlanabileceğinin altını çiziyor. 8. Evdeki Uranüs'ün Satürn'e yaptığı etki ile daha önceki kısıtlamaların ve tam kapanmanın ardından fiziksel olarak daha serbest hareket edebileceğiz. Fakat özellikle hobi alanlarına, kişinin yaratıcı ifade biçimini yansıtabildiği alanlara ya da eğlence alanlarına dair alınan tedbirler beklenmedik şekillerde değişebilir. Her halükârda covid sürecinin yaşamımıza dahil ettiği yeni sorumlulukları göz ardı etmeden yaşama devam etmemiz gerekiyor.

Haritada Balık burcunda Jüpiter'in ve Neptün'ün bulunması da oldukça önemli… Duygusal yaklaşmamak, kurban bilincinde olmamak gerekiyor. Jüpiter, bulunduğu alanı büyütür. Böylesi bir yerleşimde günlük rutinlerinizi büyütebilir. Sağlık noktasında da dikkatli olmak gerekir. Geniş orblu da olsa Plüton, Mars karşıtlığı 4-10 aksında ve uyarıda bulunmakta.

İlişkiler evinde Chiron'un bulunması da Türkiye'nin ilişkiler anlamında alacağı yaralardan söz ediyor. Türkiye'nin, başında bulunan kişilerden kaynaklı yara alacak olmasıyla alakalı bir etkide bulunuyor. İlişkilerden, ortaklardan yana yara alınmasının yanı sıra ancak bu yaradan da sonra şifanın geleceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Okült Astrolog Nazan Gönültaş

Yazar

Herkese merhabalar, ben Nazan Gönültaş. Okültizm, ezoterizm, düşünce gücü, astroloji üzerine çalışmaktayım ve naçizane bunlar üzerine düşünceler üretmekteyim. Doğum haritası danışmanlığı, Esmaül Hüsna ile şifa çalışması ve Access bars uygulaması yapmaktayım. Aynı zamanda Theta Healing uygulayıcısıyım. Bu minvalde eğitimler de vermekteyim. Tüm bunlardan önce ise İsviçre Valens’te almış olduğum eğitim ile Avusturya Vorarlberg’te 5 sene boyunca anaokulu öğretmenliği yaptım. Uzunca bir süredir hayatın, evrenin, tüm varoluşun sunduğu her güzelliği, gerek profesyonel olarak, gerek kendi hayatımda, ulaşabildiğim herkesle ve her şeyle paylaşmayı umarak ilerliyorum.

Bir Yorum Yaz