Son dönemlerde kişilerin kendi özlerine daha fazla dönme ve kendilerini daha doğru ifade etme istekleri,  rekabetin artması, imaj yönetiminin öneminin anlaşılmasıyla birlikte ihtiyaç duyulan meslek olan “Stil ve İmaj Danışmanlığı” gündemlerimizde yerini aldı. Lal Efeoğlu  başarılı stil ve imaj danışmanlarından. Aldığı eğitimler ve kişisel yetenek, tecrübelerini birleştirerek bu mesleği bize en güzel anlatabilecek kişilerdendi. Kendisinden ülkemizde stil ve imaj danışmanlığının yerini, bu mesleğin hangi imkanları sunduğunu ve doğru imaj yönetiminin önemini dinledik. Kendi kariyer yolculuğu ışığında röportaj sorularımıza verdiği cevaplar için çok teşekkür ediyoruz.  Keyifli okumalar,

1) Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 
1996 İstanbul doğumluyum. Üniversitede Medya ve İletişim bölümünden mezun olduktan sonra Stratejik Marka Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Esmod Uluslararası Moda Akademisinde; Kişisel imaj yönetimi ve stil danışmanlığı, İleri seviye kişisel stil ve imaj danışmanlığı, Erkek giyimi stil danışmanlığı ve Lüks moda marka yönetimi eğitimleri aldım. Eğitimlerimde aldığım bilgileri gerçekleştirmek ve tüm bu moda & iletişim dünyasının atölyesini de görme isteği ile Normaillot Swimwear, Boyner ve Mudo şirketlerinde staj yaptım. Kadınlara ve erkeklere kendilerini iyi hissetmelerinin nasıl bir şey olduğunu ve bunu stillerine yansıtabileceklerini hep hatırlatmak istiyorum. 2 senedir kişisel stil ve imaj danışmanıyım.

2) Stil ve imaj danışmanlığı ülkemizde hala çok bilinen bir kavram değil. Sizden kısaca dinleyebilir miyiz? Stil ve imaj danışmanları hangi konularda çalışır? 

Stil ve imaj danışmanlığı ülkemizde çok bilinen bir kavram değil. Tıpkı Avrupa'da olduğu gibi yaygınlaşmaya açık bir alan yeter ki tanımı ve içeriği doğru olsun. Bir stil ve danışanlarının; yaşam alışkanlıklarını, sosyal rollerini, hedeflerini, beden yapısını, renk tonlamasını ve en önemlisi kişinin eşsiz yönlerini esas alarak, kişiye özel giyim danışmanlığı verir. Stil danışmanlığı ve imaj danışmanlığı ortak ilerlemelidir. Kişinin vermek istediği mesaj stili ve görüntüsü ile de kendini göstermeli ve uyumlu olmalıdır.

Stil&imaj danışmanını bu yolculukta doğru soruları sorarak ve doğru analizlerde bulunarak danışanını doğru hedef için yönlendirir ve bu danışan için adeta kendini yeniden keşfettiği bir serüvene dönüşür.

Benim çalışma modellerimi; kişisel alışveriş danışmanlığı, kurum imaj danışmanlığı, gardırop detoksu/planlaması kapsamakta.

3) Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?

Kumaşlara, renklere ve kıyafetlere olan ilgim çok küçük yaşlarda başladı. En büyük ilhamım ve bu mesleği seçme sebebimin anneannem olduğunu görüyorum. Kendisinin tasarladığı ve diktiği tüm kıyafetler ayrıca herkesin stiline dokunuşu bende büyük bir etki yaratmıştı. Aynı zamanda tarihe adını yazdırmış, esinlendiğim kadınların, yaşadıkları zorluklara rağmen kendilerine olan güvenlerini kaybetmemeleri ve her daim zarafetle duruşları beni çok etkiler. İnsanların içlerindeki gerçek kişiyi ve güveni ortaya çıkarmak ve bunu stilleri ile göstermelerinin önünü açmanın benim için en hem büyük mutluluk kaynağının ve hem de yeteneğim olduğunu anlamak bu mesleği seçmemde en önemli etki olmuştur.

4) Sizin kendi tarzınızı nasıl tanımlayabiliriz? Kendi stiliniz hakkında bilgiler alabilir miyiz? 

Kendimi tanımlayabileceğim tek bir stil yok aslında. Sokak stiline ve lüks bohem stil görünüme yakın bir tarzım var. Birden çok alandan besleniyorum. Farklı referanslara sahip parçaları bir arada uyumlu kullanmayı severim. Benim için en önemli olan “beni yansıtan” bir görünümde olmak. Vintage ve benim için anlamı olan parçaları taşımayı severim. Çok özenli ve birbiri ile kombin edilmek için alınmış parçaların içinde rahat edemem. Çok şık bir ceket pantolon takımının altına sneaker giymeyi severim ya da basic tişört ve Jean altına çok şık bir topuklu giymeyi severim. Kendimi daha özgür hissetmemi sağlayan kıyafetleri seviyorum.

5) Farklı vücut tipleri nasıl giyinmeli sizce? 

Bilinen tüm vücut tiplerinden çok daha fazla vücut tipi var. Her birimizin bedeni eşsiz. Asıl olan bedenimizi başkalarının gözünden ve sözünden görmek ve dinlemek değil.

Vücut tipinizin verdiği mesaj ile verilmek istenen mesajları bir arada işlevselleştirebilmek önemli olan. Bunun için gerekli olanlar; model, kumaş, desen, kalıp ve biraz denge sanatı.

6) Doğru stil uygulamaları ile fazla kiloları saklamak mümkün müdür? 

Ben kiloları saklamak hedefi ile ilerlemiyorum ama istediğimiz ve öncelik verdiğimiz bölgelere dikkatleri çekmek mümkün, böylece dengeli bir görünüm verilmiş olur. Fazla kiloları giyimde ana etken bir unsur olarak görmek yerine elde var 1 diyerek mesela omuzu geniş olan birinin kalçasının da altını çizerek vücudu dengeleme yoluna gitmeyi tercih ediyorum. Günün sonunda insan gözü denge ve oran arar ve orantılı denge güzel efekti verir.

7) Sizce herkese yakışan ve her ortama uyan bir renk var mıdır? 

Kesinlikle Lacivert. Eğer son dakika özel bir etkinliğe gitmeniz gerekiyorsa vaktiniz yoksa kadınlar lacivert bir elbise erkekler ise koyu lacivert bir takım elbise tercih edebilirler.

8) Gardrobunuzda mutlaka olsun dediğiniz bir parça var mı? 

Sadece sizde öyle duran “size ait, eşsiz” olan bir parça mutlaka herkesin gardırobunda olmalı. Bu parça aslında sizin imzanız olacaktır.

9) Sizce stil konusunda bu dönemde en çok yapılan hatalar neler? 

Bana göre trendleri ve modayı takip ederek bu alandan alınan ilham ve beslenme yerini “ben de buradayım” deme isteğine bıraktı. Maalesef güncelliği takip etmek uğruna çoğu kişi için stil reklam panosu yerini aldı. Güncel görünmek istiyorsanız parçaları gardırobunuza katmak önemli ama size uygun olan trend parçaları belirlemek ve doğru kombinlerde bu parçalara doğru şekillerde yer verilmek en ideal olandır.

10) Tarzını çok beğendiğiniz, doğru stil uygulamaları yaptığını düşündüğünüz ünlüler var mı? 

Bunun cevabı benim için kendini çok iyi tanıyan ve bunu bize gösteren, başka kişiler tarafından rüküş adlandırabilecek ama doğru ve cesur secimler yapan, yıllardır stilini aynı çizgide sürdürmüş olan isimlerdir. Hayran olduğum birçok isim var, bazılarını söylemem gerekirse; Ece Sukan, Mary- Kate ve Ashley Olsen, Sienna Miler, Micheal Fassbender ve tabii ki Iris Apfel söyleyebilirim.

Ece Sükan 

Sienna Miler

Mary- Kate ve Ashley Olsen

Micheal Fassbender

Iris Apfel 

11) Bu yaz gardırobunda değişiklik yapmak isteyen kişiler nelere dikkat etsinler? 

Bir sonraki yaz mevsiminde de giyecekleri bir parça almaya dikkat etsinler. Tekstil çevreye en büyük zararı veren sektörlerden biri iken sorumlu alışveriş yapmak önceliğimiz olmalı. Her kadının ve erkeğin karakteri farklı olduğu gibi bu yönde tavsiye edeceğim parçalar da değişir. Yaz mevsiminde nasıl bir sosyal rolleriniz var ise, bu yönde secimler yaparken aynı zamanda gelecek sezon sonbaharda da üzerinizde görebileceğiniz parçalardan seçim yapılmasını tavsiye ederim. Mesela merserize çizgili trikolara bir şans verebilirsiniz.

12) Sizce hedeflediğimiz kariyere ulaşmamızda stilimiz bize destek olabilir mi? 

Kesinlikle. Destekten de öte kariyerinizde yükselmek istiyorsanız başarılı bir stil ve imaja sahip olmanız gereklidir. Kişilerin mevcut durumlarına uygun, hedeflerini sağlayacak şekilde ve bu hedefleri yerine getirebilecek bir kişi olduklarını gösterir şekilde giyinmelerini tavsiye ederim. İşe yeni başlayan bir kişi için, bulunduğu sektöre bağlı olarak ve vermek isteyeceği mesajlara bağlı olduğu kadar yükselmek istenen sektörde ihtiyaç hissedilen mesajı iyi analiz ederek bu yönde stil oluşturmasını tavsiye ederim. Başarılı üst düzey yöneticilerin de, arkasından gelecek olan genç çalışma arkadaşlarına ilham olması için özenli ve kendisi için doğru bir stile sahip olması çok önemlidir. Bu yüzden işinizde ne kadar iyi ve başarılı olursanız olun stiliniz ile insanlara bunu göstermeniz sizin için avantaj olur.

13) Son dönemlerde iş görüşmelerinde giyilmesi trend olmuş kıyafetler var mı? Yoksa hiç değişmeyen lacivert etek ceket takımlar ile de gün kurtarılabilir mi? 

İş görüşmesine gidilen kurumun hangi sektörde yer aldığına ve kurumun geleneksel/modern yapısına göre ne giyilmesi gerektiği de değişecektir. Stil & İmaj, biz kendimizi tanıtmadan bizi tanıtır. Araştırmalar, karşımızdaki kişiyi ilk 3 saniyeden bile kısa bir sürede analiz ettiğimizi gösteriyor. Geleneksel bir kurum ya da modern bir kurum ve sektöre bağlı kalmaksızın görüşmeye gidilen şirket için uyumlu olduğunuzu, şirketi temsil edebileceğinizi göstermek çok önemli. Bunu yaparken yani size uygun ve özel parçalar ile stilinizi gösterirken, karakterinizi de gösteren imajınızı, görüşmede yansıtmak çok önemli. İlk defa sizi görecek kişiler için hem kendinizi hem de şirketin dinamiğinin anlaşıldığını göstermek ve hangi mesajları vermek gerekiyor ise bu mesajları karşı tarafa iletebilmek iş görüşmesinden sonra iş hayatını da etkileyecek bir konu. İş görüşmesinde akıllarda kalmak ve fark yaratmak için genellikle tercih edilmeyen nötr bir ton rengine sahip bir takım elbise tercih edebileceğiniz gibi bir tane dikkat çeken bulundurmanız da hatırda kalmanız için ideal olur.

14) Genç ve güzel görünmek için stillerde olması gerekenlere dair sizden ipuçları istesek.. Neler bunu sağlamaya yardımcı olur? 

Kişi için doğru olan renkler kişinin giydiğinde daha pozitif hissetmesini sağlayacak olan ve kişinin cilt alt tonlamasına uygun cildini daha canlı sağlıklı gösterecek olan renklerdir. Yüze yakın kısımlarda mutlaka sizi iyi hissettiren bu renkleri kullanın. Bir diğer önemli ipucu ise, bütün kombinde tek bir deseni ya da rengi patlatmak yerine 2-3 farklı birbiri ile uyumlu desen ve renkleri tercih ederek daha genç bir görünüm yakalamak mümkün.

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz