Ailelerin tanışması, söz, nişan derken düğün için geri sayım başladı. Düşünülmesi gereken o kadar fazla detay var ki siz de hangisinden başlayacağınızı bilemiyorsanız, seçimi için aşağıdaki faktörlere göz atın ve bu zor konuyu aradan çıkarın.

  • Mevsim faktörü : Düğününüzü hangi mevsimde planlıyorsunuz? Eğer bu bir yaz düğünüyse açık hava düğünleri tercih edin. Yaşadığınız şehrin imkanlarını da göz önünde bulundurarak orman içerisinde bir kır düğünü, bir kumsal düğünü veya havuz başı düğünleri düşünebilirsiniz. Düğününüz sonbaharda veya ilkbaharda ise, mutlaka üstü kapanabilen mekanları tercih edin ki kötü sürprizlerle karşılaşmayın.
  • Lokasyon faktörü : Eğer misafirlerinize servis hizmeti sağlamayacaksanız, onların düğün yerinize nasıl ulaşacaklarını da hesaba katmanız gerekiyor. “Gelebilen gelir” cümlesi gayet mantıklı ama pek çok kişinin ulaşım yüzünden geç geleceğini, erken kalkacağını veya hiç gelmeyeceğini de hesaba katarak düşünmenizi öneririz.
  • Tarih faktörü : Düğün tarihiniz oldukça önemli bir konu. Çünkü eğer bu gün hafta içi olursa özellikle şehir dışındaki arkadaşlarınızdan duyacağınız “gelemiyorum” cümlesine kendinizi hazırlayın. Eğer seçeceğiniz düğün tarihini, resmi tatille veya bayramlarla birleşme potansiyeli olan bir gün seçerseniz de pek çok kişi tatilde olacaktır.  
  • Ücret faktörü : Güzel bir düğün herkesin hayali tabii ancak diğer düğün masraflarınızı da hesaba katarak düğün yeri ve konsepti seçmenizi öneririz. Düğün mekanı genellikle diğer hazırlıklardan daha önce planlandığı için ücret faktörü göz önünde pek bulundurulmaz. Tüm bütçenizi planlamadan düğün mekanınızı belirlemeyin sonra işin içinden çıkamayabilirsiniz.
  • Özel faktörler : Düğün gününüzü bir seçim veya grev gününe, düğün yerinizi yakınlarda oynanan bir maç gününe, düğün tarihinizi başka bir yakınınızla aynı güne denk getirmemeye çalışın. Tüm bu faktörler sizin için olumsuz olarak geri dönebilir.

          İçinizin daha rahat edeceği ve sonradan stres yaşamayacağınız  bir düğün için “Düğün sözleşmesi yaparken bunlara dikkat! isimli yazımızı okumanızı önerir, bu karmaşık ve keyifli sürecinizde kolaylıklar dileriz.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz