Her ilişkinin sonu mutlu sonla bitmez, bitmemelidir de zaten. Çünkü yanlış belki de ileride doğru ilişkinin değerinin anlaşılmasına yardım eder. Peki hangi ilişkiler bitmeyi hak eder?

Özgüven düşüren ilişkiler : Bu ilişkide kendinizi sürekli başarısız, çirkin, işe yaramaz mı hissediyorsunuz? Devamlı daha iyisini bulamayacağınızı düşünüp, karşınızdaki insanın kötü özelliklerini görmezden mi geliyorsunuz? Sürekli bir “hatalıyım”  psikolojisinde misiniz? Hiç bir şeye sabretmek zorunda değilsiniz. Kim olursa olsun özgüveninizi zedelemesine asla izin vermemelisiniz.

Sizi dibe çeken ilişkiler : Hayatınızdaki insan size hiç bir şey katmadığı gibi bir de sürekli kendinizi eksilmiş ve yaşlanmış mı hissediyorsunuz? Hep bir melankolik halinde misiniz? Kendinizi buna mecbur hissetmeyin ve çıkın o diplerden, hayat çok güzel. 

Saygısız ilişkiler : Her ilişkide tartışmalar olur veya daha fenası hararetli kavgalar. Ancak tartışırken bile sizleri birbirinize bağlayan o güçlü bağlar  kopmamalıdır. Söylediğiniz hakaretler, takındığınız saygısızca tavırlar aranız düzeldiğinde bile akıllardan çıkmayıp , ilişkinizi geri dönüşümsüz yıpratabilir. Bir ilişkide saygı yoksa, er ya da geç bitecektir, bitmezse -daha fenası- süründürecektir.

Yalan seven ilişkiler : İlişkiniz yalanlarla mı besleniyor? Karşınızdaki insanın yalanını yakalamak artık monoton bir hal almışsa, üstelik sizi bir özür ile ikna edebildiğini artık fark ettiyse ya ölene kadar yalanlarla dolu çemberinizde yaşamayı öğreneceksiniz ya da kendinize geç olmadan başka bir yol bulmayı.

Hep haklı olduğunuz ilişkiler : Sevgiliniz ile tartışmalarınız hep sizin haklı olmanız ile mi noktalanıyor? Devamlı özür dilenen tarafta mısınız? Başlangıçta sürekli haklı olmak kulağa güzel gelebilir ancak uzun vadede bu durumun size ve ilişkinize zararı kaçınılmazdır. Kendinizi her zaman sorgusuz sualsiz haklı bulursunuz, bu da öz eleştiri yapma alışkanlığınızı unutturacaktır. Bu unutkanlık ise ilişkilerinizde sizi ileriye değil, zamanla geriye taşır.

Beklentilerin uyuşmadığı ilişkiler : İdeal ilişki deyince ikiniz de farklı şeyler mi hayal ediyorsunuz? Ortak noktada buluşmak ikiniz için de zor bir adım mı? Bir ilişkiden beklentileriniz farklı ise, zorlamayın. İlişkiniz sürse de uyum sağlayamadığınız sürece bitmesi kaçınılmazdır. Ya beklentinizi değiştirin ya da ilişkinizi.

Hatır için süren ilişkiler : Sevgilinizle senelerdir berabersiniz, birlikte büyüdünüz adeta. Birbirinizin en güzel zamanlarında ve en kötü zamanlarında hep destekçiydiniz. Ancak artık içinizde bu kişiye karşı pek bir kıpırtı kalmadıysa, hatta zaman zaman kafanızdan başka kişilerin geçtiği bile oluyorsa gerçekçi olalım : İlişkinizin bitme zamanı çoktan gelmiş demektir. Hatır için bu ilişkiyi devam ettirerek kendinize de, eşinize de kötülük yapmayın. Ya ilişkinize sarılın ya da bitirin.

Özetle, bitmeyi hak eden her ilişki bitmeli ki, iç huzura kavuşma adımları atılabilsin. Ancak bitmeyi hak etmeyen bir ilişkiniz var ise ilişkinize güzel sahip çıkın, çünkü kolay bulunmayan bir ağaç büyütmüşsünüz bunca zaman, kucaklayın o ağacı sevginizle….

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz