İster eşiniz, ister hayat arkadaşınız her ne olursa adı, aynı evi paylaşıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var ki ilişkiniz için neredeyse birer altın niteliğinde.  Son derece önem arz eden bu kurallar aslında bir nevi görgü kuralları da denilebilir. Önemsenmediği takdirde, ilişkinizin soğuması ve eşinizin sizden uzaklaşmasına sebep olabilecek türden üstelik!

  • Hijyen : Hiç kimse o çok beğendiği, hayran kaldığı kişinin aynı evin içinde hijyen kurallarını önemsemediğini görmek istemez. Emin olun ki size çok aşık olan sevgiliniz dahi hoşlanmayacağı görüntülerle karşılaşırsa size olan saygısı ve sempatisi üzülerek söylüyoruz ki yok olabilir. Bu konu ihmal edilebilecek türden değil ve listenin en üst sırasında yer almayı hak ediyor!
  • Ortak Zaman:  Aynı evin içinde birer yabancı haline dönüşen çift sayısına baktığımızda göz ardı edilmemesi gereken konulardan biri hatta. Beraber yapabileceğiniz hobilerinizi geliştirmeye ve sürdürebilmeye gayret etmelisiniz. Aslında öyle çok ortak zaman geçirebilecek aktivite var ki… Evi beraber boyamak, beraber yeni yemekler denemek veya aynı anda aynı kitabı okumak dahi olabilir bu.

  • Serbest Zaman: Tıpkı ortak zaman geçirmek gibi, serbest zaman geçirmek de ilişkide önemli.Birbirine aşık her çift, bir süre sonra kendi başına bir şeyler yapabilmeyi özlüyor. Sebebi ise yalnızlığın bile güzel bir tarafı var zaman zaman. Kendinize ve partnerinize arada sırada serbest zaman tanıyın,  ilişkinizi daha sıcak bir kıvama getirmek için bu harika bir fırsat olacak bu. Buradaki kasıt ev içerisinde ayrı ayrı takılmak kadar, ev dışında da bağımsız zaman geçirebilmek. Göreceksiniz ki sizi daha da özleyecek, tabi siz de onu.
  • Misafir: Her ne kadar sosyalliği seven taraf da olsa, partneriniz o gün çok yorgun veya sakin bir akşam geçirmek istiyor da olabilir. Siz siz olun, ona sormadan eve misafir davet etmeyin. En yakın arkadaşınız bile olsa, misafir istemediğimiz zamanlar olmaz mı bizim de? Hem belki o gün ikiniz için başka bir planı vardır 🙂
  • Tartışmalar : Her ilişkide zaman zaman tartışmalar olur ki bazı ilişkilerde bu durum çok sık da yaşanabilir. Neticede her ilişkinin kendine ait bir ritmi var değil mi? Önemli olan tartışırken, geri dönülmeyecek cümleler kullanmaktan kaçınmak ve fevri davranmamak elbette. Tartışmayı aleyhinize çevirmemeye gayret lütfen.

  • İş Bölümü: Hayat müşterek sözü belki de en çok iş bölümünde karşımıza çıkıyor. Aynı evi paylaşıyorsanız en dikkat edilmesi gereken konulardan biri de elbette iş bölümü. Her işi beraber yapın demiyoruz ancak birbirinizi tolere edebilmeye özen göstermelisiniz. Ne de olsa hayat arkadaşlığı demek aynı hayatı paylaşmak demek değil mi? Tıpkı gibi.
  • Farklılıklar: Zaman geliyor ki aynı ailede büyüyen insanlar bile birbirinden çok farklı yapıda olabiliyor. Eşiniz ile tamamen aynı olmayı, aynı düşünmeyi beklemiyorsunuz değil mi? Elbette herkesin sevdiği ı, dekorasyon zevki veya yaşam stilinde farklılıklar olacaktır. Bu farklılıkları ilişkinizin nazar boncuğu olarak yorumlayıp, farklılıklardan feyz alabilmek de bir başarı olsa gerek.

 

  • Romantizm ve Cinsellik : Bir ilişkiyi canlı tutabilen bu iki etken bir arada yaşamaya başlayınca genelde göz ardı edilebiliyor.  Hiç bir yaşta ölmemesini dilediğimiz romantizm biraz da çiftlerin elinde. Cinsellik ise adeta ilişkinin tuzu biberi. Bu iki faktörü aynı evin içinde de ilk günlerdeki gibi sürdürmeye dikkat 🙂

 

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz