Sağlıklı ve minimalist yaşamın popülaritesi son dönemlerde hızla artıyor. Temizlik için sağlığa çok fazla zararı dokunan kimyasal malzemelerin modası hızla geçiyor ve bilinçli tüketiciler artık evin pek çok alanında doğal malzemelere yöneliyor.  Siz de önerilerimize göz atarak temizlik ürünlerinizi evde kendiniz yapabilirsiniz :

  • Yüzey Temizliği : Yüzey temizleyicilerin zararlı kalıntılarını soluyarak yaşamak yerine  sirkeli su kullanılabilir. Sirke kullanımı doğal dezenfektan arayanlar için birebirdir. Yapmanız gereken lekelere meydan vermemek için beyaz sirke  tercih etmek ve elbette sirke kokusunun evinizi sarmaması için sirke miktarına dikkat etmek. Bunun için 1 litre suya 2 bardak sirke katmak ideal ölçü olacaktır. Sirkenin ütü tabanının temizliği ve mermer mutfak tezgahında kullanılması önerilmemektedir.
  • Leke Çıkarıcı : Kıyafetlerin koltuk altı ve yaka kısımlarında oluşan lekelenmeler için leke çıkarıcı deterjan kullanmak yerine asitli yapısı ile işe yarayacak olan limon etkili bir çözümdür. Limon içerisinde bulundurduğu antimikrobiyal özellik sayesinde zaten pek çok deterjan içerisinde de diğer kimyasallara ek olarak kullanılmaktadır. Kullanımı için leke üzerine damlatıp 15 dakika bekleterek ılık suda ovabilirsiniz. Bu işlemden sonra çamaşırınızı normal ayarda çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.
  • Banyo ve Mutfak Temizliği : Doğal cif yapımı aslında oldukça kolay. 1 su bardağı karbonat, 10 damla lavanta yağı ve 2 kaşığı arap sabununu karıştırarak cam şişe içerisinde kullanabilirsiniz. Sonuç memnun edici.
  • Duşa Kabin Temizliği : Duşa kabin temizliği için vazelin harika bir seçim. Nemli bir bezin üzerine bir miktar vazelin alarak duşa kabinleri temizleyebilirsiniz. Durulama işlemi için de ıslak bir bez kullanmanız gerekecektir
  • Bulaşık Parlatıcı : Bu iş için bir çözüm arıyorsanız, her evde bulunan ulaşılabilir bir seçenek var: Limon. Bulaşık makinesi içinde parlatıcı kullanmak yerine yarım limonu bulaşık makinesi tellerine geçirmeyi deneyebilirsiniz.
  • Kireç Çözücü : 1 litre su içerisine 3 yemek kaşığı limon tuzu koyarak ayarlayabileceğiniz organik kireç çözücü hazır. 2 yemek kaşığı limon tuzunu çaydanlığın içine koyduktan sonra çaydanlığın tamamını su ile doldurup en az 10 dakika kaynatalım. Kaynayan suyu boşaltarak çaydanlığı iyice durulayalım.
  • Gider Temizliği : Mutfak ve banyo giderlerinizin temizliği için yarım bardak karbonat ve 1 bardak sirke kullanımı oldukça etkili bir yöntemdir. Gidere sırasıyla karbonat, sirke, 1 litre kaynamış su ve  5 dakika sonra da 1 litre soğuk su  dökülmelidir.
  • Çamaşır Yumuşatıcı : Karbonat ve sirkenin uyumu burada da karşımızda! Üstelik bu kez lavanta yağı da bizlerle. 1 bardak su içerisine, 2 tatlı kaşığı karbonat, yarım çay bardağı elma sirkesi, 2 damla lavanta yağı karıştırılıp yumuşatıcı gözüne eklendiğinde harika bir koku çamaşırları bekliyor.

Sağlıklı bir hayat seçimi aslında çok da zor değil.  Denemeye değer, üstelik oldukça tasarruflu ve hijyenik çözümlerle.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz