Doğum yaptınız, bebeğiniz kucağınızda, tebrikler artık siz de bir annesiniz 🙂 Bu güzel gelişmenin yanı sıra sizin için iyi bir haberimiz var; hamilelikte aldığınız kilolarınızdan kurtulmanıza sevimli bebeğiniz yardım etmeye çoktan hazır 🙂 Size düşen ise annelik içgüdülerinize ve sütünüze güvenerek onu sıkça emzirmek ve aşağıdaki diğer önemli  3 maddeyi de göz ardı etmemek :

  • Emzirmek:  Saat , süre, mekan farkı gözetmeksiniz, bebeğiniz her istediğinde, her fırsatta emzirmeye gayret edin. Emzirmek bebeğinizi beslediği gibi sizi de hızla zayıflatacaktır. Emziren annelerin günde 500 kalori fazladan harcadıkları belirlenmiştir. Dolayısıyla emzirmek metabolizma hızlandırıcı bir faaliyettir. Araştırmalar emziren annelerin ilk 4 ay her ay yaklaşık 1 kg verdiğini ve vücudun her 10 ml. süt salınımı için 7 kalori harcadığını göstermiştir.

 

  • Sıvı Tüketimi : Emzirme esnasında daha fazla sıvı ihtiyacı duyacağınızı sizler de fark edeceksiniz. Her emzirme sonrasında mutlaka en az 1 su bardağı su tüketmelisiniz. Günde 2.5-3 litre su tüketimi ihtiyacınızı gidecektir.  Su haricinde komposto(şekersiz), ayran, bitki çayları da tüketebileceğiniz diğer sıvılardan.
  • Dengeli ve Sağlıklı Beslenme : Araştırmalar sağlıklı ve doğru beslenen annenin emzirme sırasında enerji harcadığından ve süt üretimi için yağ dokusu kullanıldığından dolayı daha kolay kilo verdiğini göstermektedir. Emzirme döneminde bebeğinizin sizin tükettiğiniz besinlerden beslendiğini unutmamalısınız. Böylece ister istemez yediklerinize normalden daha fazla dikkat etmiş olacaksınız. Geçiştirmeden ve farklı besin gruplarından dengeli beslenmeye ve öğün aralarında sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu dönemde bebeğinizin her besine ihtiyacı olacağı için uygun bulunmamaktadır. Emzirirken beslenme konusunu daha detaylı incelemek için “Emzirme döneminde anneler nasıl beslenmeli?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.
  • Dinlenmek : Süt üretimini arttırmak için en önemli konulardan biri de dinlenmek. Dinlenmek ve uyumanın gücünü bu dönemde hızla fark edeceksiniz. Bebeğiniz her uyuduğunda siz de uyumaya çalışmalı veya uzanmalısınız. Özellikle ilk 1 ay ne kadar dinlenirseniz ve ne kadar emzirirseniz sütünüzün de hızla arttığını keşfedeceksiniz.

Doğumdan hemen sonra ortalama 5-6 kilo anında verilir. Bunun sebebi bebeğin ağırlığı, plasentanın ağırlığı ve bebeğin bulunduğu suyun ağırlığıdır. Daha fazla kilo vermek ise zamana ılan bir durumdur ve sizin yaşam tarzınızla birebir alakalıdır.  Kilo vermek için gerekli 2 temel konuyu hepimiz biliriz : Beslenme ve Spor. Doğumdan sonra bir müddet spor yapmanızın uygun görülmeyeceğini düşünürsek geriye beslenme tarzınızı düzenleyerek, bol bol emzirmek, dinlenmek ve sıvı tüketimini arttırmak kalıyor.

Sütünüze ve kendinize güvenin sevgili anneler, emzirmek sizi zayıflatmakla kalmayacak aynı zamanda bebeğiniz ile olan bağınızı da arttıracaktır.

 

Bir Yorum Yaz