Günümüz firmalarının çoğunda İnsan Kaynakları Departmanları kuruldu ve genellikle ya bu departman üzerinden ınlanıyor ya da bazı firmalar danışmanlık şirketlerine işe alım kısımlarının etaplarını devrederek bu yükten kendilerince bir miktar kurtulmuş oluyorlar. Yayınlanan çoğu iş ilanında ise çok sık yapılan ve gözle görülür bir şekilde belirgin olan bir takım hatalar mevcut. Daha profesyonel bir iş ilanı paylaşımı için önerilere göz atmaya ne dersiniz?

  • Firma Tanıtım Metni : Firmanızı ister bir iş arama platformunda ister firmanızın sosyal medya hesabında yayınlayın, öncelikle bir firma tanıtım metni oluşturmalısınız. Bu firmanızın daha profesyonel bir duruşa sahip olması için ilk şarttır.
  • Kopyala Yapıştır Yapmayın : Başka firmaların ilanlarından kopyala yapıştır yapmamalısınız. Kopyalayarak alındığı belli olan ilanınız, iş arayan kişiler tarafından fark edilmekte ve özgün ileti olmadığı anlaşılmaktadır. Daha önce hiç o pozisyonda ilan vermemiş olabilirsiniz, başka ilanları incelemeniz elbette doğal. Ancak metni kopyalamanız sizi amatör bir duruma düşürebileceği gibi iş arayan kişi tarafından olumsuz bir izlenim de yaratacaktır.
  • Gereksiz Kriterleri Yazmayın : Gerçekten işinize yaramayacak özellikleri ilanda belirtmenin hiç bir anlamı yok. Bu davranış, ilanınıza aslında uygun olup diğer belirtilen ,aslında sizin da işinize yaramayacak olan, özellikleri barındırmadığı için başvuru yapmaktan kaçınan ve özgüveni düşen pek çok iş arayandan başka bir şeye vesile olmuyor.
  • Pozisyon Dolduysa, İlanı Kapatın: Aradığınız pozisyon dolduysa ilanı mutlaka kapatınız. Aksi takdirde hem umutla başvuranlar artmakta, hem de size telefon veya maille ulaşmaya çalıştıkları için sizin de vaktiniz gereksiz yere dolmuş olacaktır.
  • Teşekkür Zamanı : Evet ilanınıza yüzlerce kişi başvurmuş olabilir ve hepsine tek tek dönüş yapmanız çok zaman alacaktır. Ancak en azından yüz yüze görüşme yaptığınız kişilere bir teşekkür e-maili göndermeye gayret etmelisiniz. Size ve firmanıza zaman ayırıp görüşmek için kurumunuza kadar gelmiş kişilerin de teşekkürü hak ettiğini unutmamak gerekir.

 

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz