Bugün, çok ilgi duyulan, merak edilen ve aslında hayatımızın her alanında etki sahibi olan bir konunun uzmanı ile beraberiz. Sevgili Lily Lale Yılmaz, “ ve ” konularında merak uyandıran sorularımızı cevaplayarak bizleri çok mutlu etti, kendisine teşekkür ediyor ve keyifli sohbetimizi sizlere aktarıyoruz:

Merhaba Lale Hanım, sizi tanıyabilir miyiz?

Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nden mezun oldum. Yaklaşık 8 yıl Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan okullarda fizik öğretmenliği yaptım. Ardından 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin New York Eyaletine taşındım. New York'ta önce ‘‘Temel Hipnoz Eğitimi'' sonrasında spesifik konularda özel hipnoz eğitimleri; pediatrik hipnoz (çocuk hipnozu), ağrı giderme hipnozu, geçmiş yaşama gitme hipnozu, uyku kalitesini arttırma hipnozu, golf ve diğer spor dallarında performans artırımı hipnozu, Kopyala-Yapıştır tekniği, hipnozla doğum The Mongan Metodu Yetkili Eğitmenliği aldığım eğitimlerin bazılarıdır. Ayrıca Evrensel Yaşam Enerjisi ‘'Reiki'' eğitimi aldım.  2015 yılında Dokunuş adlı Hipnoz ve Reiki'nin gerçek kullanımını, filmlerde görüldüğü gibi olmadığını anlatan Dünya genelinde ilk romanımı yazdım. Daha sonrasında Türkiye'ye geldim ve kendi yaşam merkezimi kurdum. Son 11 yıldır ise Hipno-Reiki yaparak şifa dağıtmaya gayret ediyorum. Enerji sistemlerini anlamamda fizik eğitimimim çok fazla katkısı oldu. Çünkü hepimiz artık çok iyi biliyoruz ki enerji sistemleri yaşamımızın her alanında mevcut.

Bilinçaltı nedir ve nasıl çalışır?

Bilinçaltını çok büyük bir kayıt cihazına benzetebiliriz. Bilinçaltımızın yeri ve şekli belli olmasa da yaşamımızı yönlendirmemizde ki etkisi inanılamayacak derecede fazladır. Bilinçaltımız, anne karnına ilk geldiğimiz andan itibaren bütün duygularımızı ve hislerimizi kaydeder. Kişiler kaç yaşında olursa olsun bilinçaltı yaşını 0-6 yaş grubundaki çocuklar gibi düşünebiliriz. O yaşlarda kayıt edilen birçok yanlış duygu hayat boyu birçok probleminde kaynağını oluşturur. 

Bilinçaltı yaşamımızı nasıl etkiler?

Hayatımızı bilinçaltımız yönetiyor diyebiliriz. İnsanların birçoğu vereceği kararlarda mantığı ile hareket ettiğini düşünür. İşte en büyük yanılgımızda burada başlar. Bizler beynimiz ile hareket ettiğimizi zannederiz. Halbuki o kararı veren bilinçaltıdır. İnsanlar duyguları ile karar verir, işte o duyguların barındığı yer ise bilinçaltımızdır. Dolayısıyla karar merkezi bilinçaltımızdır.

Örnek vermek gerekirse karayolu ile 6 saatte gidilecek yolu, uçak ile 1 saatte gidebilirsiniz. Birçok insan uçak korkusundan dolayı karayolu ile seyahat etmeyi tercih ediyor. Kişi, karayolunda kaza riskinin daha fazla olduğunu bilse bile uçak korkusundan dolayı yine de karayolunu tercih eder. Şimdi size sormak istiyorum; burada kararı veren mekanizma mantık mıdır, korku mudur? Yani duygu mu karar mercii olmuştur? Bu kararı veren duygu olmuştur. Korku ise kazanan taraf oldu. Kişi farkında olmadan daha uzun ve zahmetli olan yolu tercih etti. Aslında hemen hemen bütün kararlarımızı farkında bile olmadan bu şekilde veririz. İşte bilinçaltımız hayatımızı bu şekilde etkiliyor.

Korkularımızın bilinçaltı ile bir bağlantısı var mıdır? 

Korkular da bir duygu çeşidi olduğuna göre onlarında yeri tabi ki bilinçaltıdır. Korkular bilinçaltında barınırlar. Bilinçaltı kelimesini çok seviyorum çünkü bilincin bilmediği her şey orada barınıyor, bu yüzden bilinçaltı kelimesi çok yerinde bir kelimedir. Bilinçaltımızda iyi ve kötü tüm duygular barınır. Var olan korku, öfke, vicdan azabı gibi yaşam enerjimizi azaltan olumsuz duyguların etkisini bilinçaltı temizliği çalışmaları ile ortadan kaldırıyoruz.

Bilinçaltı temizliğinden bahseder misiniz? Nedir/ Nasıl yapılır?

İnsanlar zaman zaman gardırop temizliği yaparak eskimiş, işlevini yitirmiş giysilerinden kurtulur. Temizlenen dolap daha ferah, karmaşıklıktan uzaklaşmış bir görünüm alır. Bilinçaltı temizliğini de bu şekilde düşünebiliriz.  Kişilerin oluşturduğu bazı duygu ve düşünceler işlevini kaybeder. Bilinçaltına yüklediğimiz duygular ve oradan alınan kararlar, birçok rahatsızlığa ve mutsuz yaşama davetiye çıkarır. Hayatımızda olmayan ancak etkisinin hala üzerimizde olduğu duygularımız vardır. Korkular, otorite baskısı gibi yaşanılan bazı olumsuzluklar bilinçaltımızda yer edinir. Bu tür olaylar temizlenmediği sürece hayat boyu mutsuz, yorgun, problemli bir şekilde yaşarız. Bu yüzden bilinçaltı temizliği önemlidir. İşte burası değişimin başladığı yerdir.  Hatta birçok fizik bedenini olumsuz etkileyen rahatsızlıklarında sebebi bilinçaltında depoladığımız bu duygulardan geçer. 

Yaşadığımız bazı travmalar bilinçaltımıza kodlanıyor. Peki travmatik olayların etkisini bilinçaltı temizliği ile yok edebilir miyiz?

Bilinçaltı temizlemesi dediğimiz şey duyguların temizlenmesidir. Kişilerin yaşadığı travmatik olaylar, kişilerde hangi duyguların yer edinmesine sebep oluyor? Korku, öfke, vicdan azabı, küskünlükler, değersizlik duygusu travmatik olaylara sebep olabilir. Bilinçaltını bu tür duygulardan arındırmadığınız sürece hayat boyu olumsuz duygularla yaşamaya devam edilir.

Bilinçaltı çalışmalarında yaptığımız bazı tekniklerle oradaki duyguyu etkisiz hale getiriyoruz. Bu çalışma çok keyifli ve zahmetsiz bir şekilde tamamlanıyor. Örnek vermem gerekirse; topluluk içerisinde azarlanan kişilerin bilinçaltında birçok olumsuz duygu oluşuyor. Utanma, korku, öfke gibi… Biz ise bu konuyla ilgili çalışma yaptığımızda yaşanılan azarlanma olayını ortadan kaldırmıyoruz, bu olayın kişide bıraktığı duygunun daha güzel hale getirilmesini sağlayarak, dönüştürüyoruz.

Bu yöntem kişilerin hayatına nasıl etki ediyor?

İnsan, doğduğunda pırıl pırıl parlayan bir pırlantadır. Yaşam devam ettikçe bu pırlantanın üzerine bazı duygular ile toz serpilir. Toz ile kaplanan pırlanta ışıldayabilir mi? Bilinçaltı temizliğinde o tozları pırlantanın üzerinden kaldırarak eskisi gibi parlamasını sağlıyoruz. 

Mesleğinizin en zor kısmı nedir?

Mesleğimin en zor kısmı, travma yaşayan kişilerin acısını, benimde yüreğimde hissediyor oluşum. Reiki'nin bana kattığı hassasiyetten dolayı kişileri çok daha iyi anlıyorum.  Bende onlarla o travmayı yaşıyorum. Ancak sonucunun güzel olacağını bildiğim için ve Reiki ile üzerime aldığım kendi yaşamadığım travmayı topraklıyorum. Seanstan sonra kişinin artık hayata yeni bir pencereden yaşamaya başlayacağını bilmek ve bunda payımın olması bana çok büyük veriyor. 

Eklemek istedikleriniz var mıdır başka?

Lütfen, bu konuyu insanlar çok ciddiye alsınlar. Bilinçaltı temizliğinin hayatımıza olan katkısı çok fazla. İçinde bulunduğumuz zorlu süreçte korku ve öfke duygusunun oluşması kaçınılmaz. 

Bir veya iki seanslık bilinçaltı temizliği ile korku, öfke duygusunun bir kısmının temizlenmesindeki fizik bedendeki ve duygu bedendeki rahatlamayı, sağlık başta olmak üzere huzur, mutluluk, bolluk bereket akışını tahmin bile edemeyecekler. Bu yüzden bu konuyla ciddi olarak ilgilenilmesi gerekiyor. Ancak bilinçaltı temizliği için doğru kişilere danışılmasını belirtmek istiyorum. Yoksa bu güzel imkanlar yanlış tekniklerle yapıldığında birçok olumsuz sonuca sebebiyet verebilir. 

Esenlikle kalın…

Huzurlu günler diliyorum…

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz