Sevgilinizle mutlu bir ilişkiniz var, birlikte çok uyumlusunuz, güzel zaman geçiriyorsunuz. Peki bunlar kararı almak için yeterli mi? Hayatın her zaman güle oynaya geçmeyeceğini hepimiz biliriz, bunların da almak için yeterli olmayacağını bilmemiz gerekir. Eş seçiminde püf noktalar konusunu sizler için yazıya döktük.

 

  • Öncelikleriniz : Herkesin bir eşten beklentisi farklıdır. Peki sizin önceliğiniz nedir? Eşiniz öncelikle romantik mi olmalı, çalışan mı olmalı, sosyal mi olmalı? “Hepsi birden” dediğinizi duyar gibiyim.  Eğer hepsini birden bulabiliyorsanız ne ala, peki ya birinden feragat edecekseniz bu hangi özellik olurdu? Önceliklerinizi belirleyin.

 

  • İyi bir baba olabilir mi? Sevgilinizi baba figürü olarak hayal edin. Çocuğunuzun bir çok özelliğini ve alışkanlığını ebeveynlerinden alacağını unutmayın. Eğer cevabınız olumsuz ise ilişkinizi derhal gözden geçirin.

 

  • Ailelerin Uyumu: Elbette ki annenize bir kanka, babanıza can dost seçmiyorsunuz kastettiğimiz bu değil. Aileleriniz aynı fikirde, aynı kültürde aileler olmayabilir ancak aileler arasında saygı ve anlayış şarttır. “Ailesiyle mi yaşayacağım canım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak eşiniz o ailede büyüdü bunu da unutmayın deriz.

 

  • Sevgilinizin Sosyal Ortamı : “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” sözünü es geçmeyin. Sizin yanınızda harika bir şövalye olabilir peki ya arkadaşlarının arasında? Size karşı olan davranışlarının haricinde başkalarına karşı olan davranışlarını da inceleyin. Çünkü bir gün size de başkalarına davrandığı gibi davranma ihtimali hep olacaktır. Unutmayın sevgiliniz kimlerle uzun süreli arkadaşlık yapıyorsa, onunla kafa yapısı uyduğu için takılıyor demektir.

 

  • Yaşlılık / hastalık halleri : Şuan gençsiniz, enerjiksiniz, en güzel seneler. Peki hayatınızdaki kişiyle 30 sene sonraki halinizi nasıl hayal ediyorsunuz? Ona yaşlı ve hastayken de aynı sempatiyi duyabilir misiniz? Eşiniz amansız bir hastalığa yakalansa yine de onun yanında kalmak ister miydiniz? Zamanı ileriye sarıp düşünmeye çalışın.Peki siz hasta olmak durumunda kalsanız o size bakmaya ne kadar gönüllü olur? Size karşı sabrını ve anlayışını anlamaya çalışın.

 

  • Nasıl biliniyor? Sevgilinizin çevresinde nasıl tanındığını iyi gözlemleyin. Sorumsuz, hovarda, tembel veya pinti diye mi biliniyor yoksa herkesin güvendiği, akıllı, kimseyi yarı yolda bırakmayacak bir profil mi çizmiş bunca sene? Etrafında oluşturduğu bu izlenim senelerin birikimi ne de olsa. İp uçlarını takip edin.

 

  • Ailenizin/ Dostlarınızın Fikirleri : Hayatınızdaki insanı iyi analiz etmek önemlidir. Ancak aşıkken insanın analiz yapma yeteneği neredeyse yok oluyor. Fikirlerine güvendiğiniz aile bireylerinizin ve sizin için iyi şeyler dileyen dostlarınızın görüşlerine de kulak verin.

 

  • Gururlanmak: Sevgilinizden bahsederken gururlanabiliyorsanız, hayran olduğunuz huyları ve alışkanlıkları varsa, onu etrafınızdakilerle göğsünüzü gere gere tanıştırmak istiyorsanız, doğru bir eş olabilme ihtimali artmış demektir.

 

  • Ten Uyumu : Yaşadığımız toplumda kültür/inançlar gereği evlilikler genelde ten uyumunu anlayacak kadar yakınlaşmadan gerçekleştirilir. Şu bir gerçektir ki çoğu evlilik cinsel uyumsuzluk sebebiyle bitmektedir. Karşınızdaki insanın saf kokusu sizi etkilemiyorsa, sizi öpmek istediğinde içinizden karşılık vermek gelmiyorsa bu evlilik kararını tekrar düşünmenizi öneririz. Evlilik birbirinizi her anlamda tanıyacağınız ve hissedeceğiniz ömür boyu sürmesi beklenen bir yolculuk olduğu için yanınıza ancak birlikte olmayı çok istediğiniz birini alın. Aksi türlü çok iyi anlaşsanız bile hiç bir zaman tam bir eş olamazsınız ancak iyi birer dost olabilirsiniz.

      Eş seçmek kumar gibidir evet ancak unutmayın ki oyunun kartları sizin elinizde. İhtiyacınız olan tek şey kartları doğru kişiyle oynayabilmek. Seçimlerinizde şimdiden başarılar.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz