Hiç bir ilişki mutsuz olmak ya da ayrılmak için başlamaz. İlişkide her iki taraf da ilk aşamada birbirine olumlu duygular ve iyi niyet besler. İstenmeyen sonuç geldiyse ayrılıkla nasıl başa çıkılır diye düşünüyor olabilirsiniz. İşte sizi güçlü kılacak ve bu süreci atlatmanıza yarayacak tavsiyeler:

 

 • İyi düşünün: kararınız veya ayrılığınız henüz tazeyken bu ilişki bitmeli mi, ilişki bitirme kararımız doğru mu diye objektif bir şekilde düşünün. Onu hala seviyorsanız ve onun da sevgisinden eminseniz çözüm yolları aramaya gidebilirsiniz. Çoğu ilişki gereksiz bir ve kırıcı sözler sonrasında incinen gururlar nedeniyle bitmektedir. İlişkiniz bir şans daha hak ediyorsa bu ayrılığın önüne geçin.

 

 • Haklarınızı bilin: Eğer evli iseniz hukuki olarak haklarınızı araştırın. Boşanma aşaması sıkıntılı bir süreçtir. Eşinizle birlikte soyadınız, eşyalarınız, ortak sosyal çevreniz, aileniz değişir. Varsa çocuklarınız onların velayeti, tazminat hakkı gibi tüm yasal haklarınız konusunda bilgi edinin.

 

 • Güçlü sosyal destek: Yanında kendinizi iyi hissettiğiniz, güvendiğiniz dostlarınız ve aile fertleri ile eskisinden daha çok görüşün. Yaşadıklarınızı, size hissettirdiklerini hatta ilişkinizde özlediğiniz anları onlarla paylaşın. İçinize atmayın. Sizi teselli etme sırası dostlarınızda. Onlara anlatın ve size yardımcı olmalarına izin verin.

 

 • Kendinize zarar vermeyin: Bir anlık sinirle kendinize hoyratça davranmayın. Şiddetten kaçının. Çok sinirlendiğiniz anlarda kendinizi sakinleştirmeye çalışın. Yıkıcı davranışlar ileride pişman olacağınız hareketlere sebep olur. O dönemde saç kestirmek, kendinizi yerden yere atmak gibi davranışlar içinizden gelebilir. Mantıklı kalabilmek ve süreci yönetmek için sağlam bir vücut ve kafaya ihtiyacınız var.

 

 • Geçmişi yakıp yıkmayın: Ortak hatıralarınızı, fotoğrafları, eşyaları yakıp yıkmayın. Henüz bu hatıralar size acı vermeye devam ediyorsa onları bir koliye koyun ve kaldırın. Geçmişi hatırlatan bu eşyaları tek tek görmeye gücünüz yoksa bir arkadaşınız veya yakınınızdan yardım isteyin sizin yerinize toplasın ve kaldırsın. İleride gücünüzü topladığınızda onların akıbetine karar verecek olan yine sizsiniz. Olası barışma durumlarında bu hatıraların yok edilmesine çok yazık oluyor. Bunları hızla toplayın. Gördükçe onu hatırlamanız ve özlemenize sebep olacak hiç bir şeyi göz önünde bırakmayın.

 

 • Melankoli yapmayın: En bile arabesk, dramatik müzikler dinlediğinde hüzünlenir. Sizi daha da dibe çekecek şarkılardan, yalnızlıktan veya sürekli olumsuz konuşulan ortamlardan kaçının.

 

 • Yeni hobi, yeni insanlar: Uzun zamandır yapmak istediğiniz hobiye başlamak için işte zaman geldi. Hemen bir plan yapın ve yeni çevrelere girmenin tadını çıkarın. Canınız istemiyorsa da kendinizi zorlayın.

 

 • Rutini bozmayın: Daha çok uyumak, daha az yemek, daha az dışarı çıkmak, işe gitmemek istiyor olabilirsiniz. Fakat kendinizi her yeni güne hazırlamanız gerekiyor ve bir şekilde insanların içinde olmalısınız. İş yerinde veya dışarıda zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz bile.

 

 • Özgüveninizi tazeleyin: Kendinizde beğendiğiniz ve güçlü gördüğünüz yanlarınızı yazın. Üzerinde düşünün. Bu ilişkide ve öncesinde bugüne kadar kendinize yaptığınız tüm yanlışlar için öncelikle kendinizden özür dileyin. Kendinize biraz bocalamak için zaman verin. Herkes hayatında dönem dönem bu tip durumlar yaşayabiliyor. İlişkinin bitmesinde tek sebep olarak kendinizi görmeyin. Kendinizle acımasız konuşmalar yapmayın.

 

 • Yeni hedefler belirleyin: Hayatınız onu tanımadan önce nasıl devam ediyorsa o gittikten sonra da bir şekilde devam edecek. Size siz lazımsınız. Yeni bir hayat, ilişki, çevre inşa etmek sizin elinizde. Kendinize mesleki, kişisel gelişim ve çevre odaklı yeni başarı hedefleri belirleyin ve bunları yazın.

 

 • Tatile çıkın: İmkanınız varsa yanınıza sevdiğiniz bir arkadaşınızı alarak sizi dinlendirecek, sakinleştirecek bir tatil planlayın. Orada sevdiğiniz şeyleri yapın ve ilişki ile yüzleşin. Bu tatil milat olsun ve döndüğünüzde yeni bir sayfa açmaya kendinize söz verin.

 

 • Profesyonel yardım: Vücudunuzu dinleyin. Depresyon belirtileri yaşıyorsanız sağlığınız daha da bozulmadan profesyonel bir psikolojik destek almaktan çekinmeyin.

 

Unutmayın artık onun sahip olamayacağı tek insan sizsiniz. İyisi ve kötüsü ile ilişkinizi yaşadınız ona da kendinize de teşekkür edip yola devam edin.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz