İş başvurusu yapmak, zaman zaman çoğumuzun yaptığı bir rutin haline geldi. Mevcut işinden sıkılanlar, işini kapmaya çalışanlar ve daha pek çok kişi iş başvurularına saldırır ve maalesef ki çoğu başvuru da cevapsız kalır. Peki cevap gelmeyen iş başvurularının sebepleri ne olabilir? İşte ihtimaller :

  • Yetersiz Yetkinlikler : Her iş ilanının istediği bazı yetkinlikler vardır. Size dönüş olmaması demek, yetkinliklerinizin kötü olduğu anlamına gelmez, ancak sizden daha fazla yetkinliği olan başka bir rakibiniz olduğu anlamına gelebilir. İstediğiniz pozisyon ve firma için hangi konularda eksik olduğunuzu belirleyin ve bu eksiklerin üzerine gidin. Tez zamanda tamamlamak üzere…
  • Yanlış Zamanlama : Kısaca, firmaların boş kontenjanlarının tespiti, doğru zamanlamayı seçmek, sektörel sebepler diyebiliriz. Ancak daha detaylı bilgi için “İş Başvurusu Yapmak İçin En İyi Zamanlama” isimli yazımızı okumanızda fayda var.
  • İletişim Bilgileriniz : Başvuru formunda veya öz geçmişte belirtilen hatalı telefon numaraları, güncellenmeyen eski numaralar, sürekli cevapsız bırakılan telefon numaraları…. Bunlar yapan adayları arayan İnsan Kaynakları Yetkilisi ‘nin sık sık karşılaştığı durumlar. Size nasıl ulaşabileceklerini iyi analiz edin. Hak ettiğiniz bir işi iletişim sorunu yüzünden kaçırmak ister misiniz?
  • Ücret Beklentisi : Ücret beklentinizi gözden geçirin. Gözden geçirme esnasında mesleğinizi, deneyiminizi, yetkinliklerinizi, başarılarınızı ve piyasa koşullarını da göz önünde bulundurun. Siz 5000 TL. net maaş beklentisi içinde olabilirsiniz, ancak “Başvurduğunuz firmanın, maaş skalası ne düzeyde? Piyasada bu pozisyon için belirlenen ortalama ücret nedir?” sorularını araştırın beklentiye girmeden önce. Uzlaşmacı bir yol izleyin.
  • İş Görüşmesi : İş görüşmenizde yapmış olabileceğiniz bazı hatalı davranışlar, çok uygun bir aday dahi olsanız sizin için olumsuz sonuçlar doğurmuş olabilir. “İş Görüşmesinde Asla Yapılmaması Gerekenler” başlıklı yazımızı okuyarak kendinizi bu konuda inceleyebilirsiniz.

    Cevap gelmeyen iş başvuruları, sizi demotive ediyor olabilir ancak istiyorsanız motivasyonunuzu yitirmeden başvurulara kesintisiz devam edin. Ve nihayetinde gelsin olumlu sonuçlanan iş başvuruları.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz