Tebrikler ! Nihayet onca seçenek arasından yerinize karar verdiniz ve son adım olan sözleşme yapma aşamasına geçtiniz. Siz de sözleşmeden sonra, düğüne sayılı günler kala stres içinde olmak istemiyorsanız, Düğün Sözleşmesi Yaparken Bunlara Dikkat! :  

 

  • Acele Etmeyin : O mekanı çok sevdiniz, içiniz ısındı, tam hayallerinize göre bir yer anlıyoruz… Ancak sonradan keşke dememek için size uygun olabilecek diğer seçenekleri de incelemeden karar vermeyin. İçinize sinmesi en önemli husus.

 

  • Ayrıntıcı Olun : Günlük hayatınızda ayrıntıları çok önemsemeyebilirsiniz. Ancak düğün sözleşmenizi yaparken tüm ayrıntıları sorun, size anlatılan her şeyin ayrıntısını öğrenin, mümkünse gözünüzle görün. Sonradan yanlış anlaşılma olmaması için gerekirse bu konuda ısrarcı olun. Örneğin süsleme fiyata dahil deniyorsa, süsleme içinde tam olarak neler mevcut bunu bilin ki sonradan fiyat şişmesin.

 

  • Örnek Düğüne Gidin : Sizinkiyle aynı konseptte bir düğün izleyin. Örnek düğün izleme şansı size süsleme, müzik, oturma dü gibi konuları gözlemleme şansı getirecektir. Tüm gözünüze eksik gözükenleri not alın ve bir bir konuşun.

 

  • Sözleşmeye Her Şeyi Yazdırın : Söz uçar yazı kalır. Sözleşme öncesi konuşulan her konu ve verilen her sözün sözleşmenizde yazdığına emin olun. Günümüzde düğün sözleşmeleri düğünden en az 5-6 ay önce yapıldığı için konuşulan pek çok konu sözleşmede yazmıyorsa unutulabiliyor.

 

  • Pazarlık Yapın : Özellikle süsleme, fotoğraf, müzik gibi maliyeti yüksek olmayan ama cep yakan bu konularda pazarlık yapmaktan kaçınmayın. Karşı taraf için maliyet sayılmayan bu konularda pazarlık yapmak, sizin başka bir ihtiyacınızı karşılayacaktır.

 

 

  • Menünün Tadına Bakın : Düğünde misafirlerinize ne ikram edilecekse -, ordövr tabağı, kanepe, pasta- mutlaka daha önceden nişanlınızla gidip tadım yapın. Kendiniz beğenmediğiniz bir şeyi misafirlerinize ikram ettirmek istemezsiniz herhalde değil mi?

 

 

  • Sosyal Medyayı Kullanın : Önceki senelerde sizinle aynı mekanda düğün yapmış birini bulup bilgi almaya ne dersiniz? Acaba ne gibi konularda sıkıntı yaşamıştı, hangi açılardan çok memnun kaldı bilmek istemez miydiniz? Referans önemlidir ne de olsa.

           Zaten stresli olan günlerinize bir de bu konularda stres eklememek için önerilerimizi değerlendirmeniz umarız ki işe yarar.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz