İlişkilerde öyle anlar olur ki iki tarafın da sabrının tükendiği, tartışmanın bile imkansız hale geldiği anlar. Bizim önemsemediğimiz fakat ilişkiye zarar veren alışkanlıklarımız durumu iyice alevlendirir.  Alev almayan tartışmalar için sevgilinizle tartışırken bunlara dikkat :

  • Geçmişten Kurtulun : Eski tartışmalarınızı, sevgilinizin eski hatalarını veya kapatılan geçmiş mevzuları açmayın. Geçmişi ortaya sermeniz sizi haklı çıkarmaz tam tersine ona da eski mevzuları açma hakkı doğurur. Karşılıklı hatalarınızı sayıp daha da sinirlenirsiniz. Gereksiz.
  • Saygınızı Bozmayın : O kadar sinirliyken bunu yapmanın zor olduğuna hemfikiriz. Ancak aranızda saygısızca diyalogların başlamasını istemiyorsanız tartışırken de saygınızı sürdürmek zorundasınız. Aksi takdirde çirkinleşmeler, hakaretler veya ses yükseltmeler tartışmanız bittiğinde de aklınıza gelecektir. Unutmayın ki sağlam bir , saygıdan güç alır.
  • Kurmaya Çalışın : Sadece sevgilinizle değil, tüm insanlarla tartışırken empati ortamı yumuşatır. Bir an için rolleri değiştirdiğinizi hayal edin, hala haklı olduğunuza emin misiniz? Eğer eminseniz o zaman sevgilinizden empati kurmasını isteyin. Peki o hala haklı olduğunu düşünüyor mu?
  • Derine İnin: Problemin temel noktasını bulmaya çalışın, üstünkörü çözümler yerine kalıcı çözümler arayın. Tartışmalar esnasında farklı konular gündeme gelebilir. Öncelikle asıl probleminizi çözüme kavuşturun sonra gerekirse diğer konuları da görüşün. Aynı anda birden fazla sorunla boğuşmak sizi gereksiz yere boğabilir, enerjinizi ve nefesinizi gereksiz yere tüketmeyin.
  • Onu Üzmeye Çalışmayın : Hedefiniz onu üzmek değil, kendinizi anlatabilmek olsun. Sinirli anlarında insanlar karşısındakine zarar vermek, üzmek isteyebilir. Bu hataya düşmeyin. Mümkün olduğunca sizi anlamasına yardımcı olun. Onu üzmek veya yaralamak sadece ilişkinizin dengesini bozmakla kalmaz aynı zamanda sevgilinizi kalıcı olarak incitebilir de.

          Tartışmak her ilişkide mutlaka yaşanır ancak biricik sevgilinizi kaybetmek istemiyorsanız tartışma anında inatçı, agresif, saygısız bir profil çizmekten olabildiğince kaçının ve yumuşak bir dil seçin. Her sorunun bir çözüm noktası bulunur yeter ki yapıcı olmayı seçin.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz