İş Yerinde Giyim Kuşam Adabı ile ilgili bir önceki yazımızda sizlerle bilgilerimizi paylaştık. Şimdi gelelim çok beğenerek giydiğimiz o güzelim kıyafetlerimiz renklerine. Tahmin edersiniz ki her rengin temsil ettiği ifadeler farklı olabiliyor. İş kıyafetlerinde renklerin dilini çözmek için buyurun okuyalım :

 • Siyah : Siyah deyince akla hırs, cesaret, başarı ve güç gelir. Siyah çoğu insanın iş dünyasında seve seve giydiği bir renk. Hem neredeyse tüm renklerle uyum içinde yapılabilmesi hem de şıklığı ve kaliteyi temsil etmesi nedeniyle çok tercih edilir.
 • Beyaz : Severek tercih edilen, birlikteyken uyumsuz olduğu hiç bir renk olmayan beyaz istisnasız herkese de yakışır. Beyaz renk açıklık, şeffaflık, istikrar gibi ilkeleri de yansıtır. Hem sade hem şık olmak isteyenlerin bir diğer tercihi de beyazdır.
 • Mor : Özgürlük, cesaret, farklılığı yansıtan mor genellikle sıra dışı insanların tercih ettiği, çoğunlukla sanatseverlerin kullandığı bir renktir. Entelektüel bir tarafı olan mor, özellikle esrarengiz tarafıyla dikkatleri toplamayı başarıyor.

 • Gri : Gri bir denge sembolüdür adeta. Diplomatik ortamlarda daha çok tercih edilen gri özellikle siyah ve beyaz ile kullanılırsa daha da ciddi ve güven veren bir profil oluşturmanıza yardımcı olabilir. Gri seven insanlar daha çok içe kapanık ve kendi halinde olabilirler.
 • Lacivert :Düzen, başarı ve otoritenin rengi olan lacivert, giyildiği ortamlarda güven veren bir profil çizmeye yardımcı olur. Pek çok iş yerinin logosunda da tercih edildiğini görebilirsiniz.

 • Kırmızı : Arzu, güç ve iktidar rengi olan kırmızı, hırslı ve kaybetmeye tahammülü olmayanların rengi. Kırmızı kıyafet tercih eden insanların enerjik ve mutlu olduklarını kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu arada kırmızının gerginleştirici bir etkisi de mevcuttur. Gergin bir gününüzdeyseniz kırmızı giymeyin.
 • Yeşil : Dinçliği, yeniliği, sakinliği simgeleyen yeşil güven verici bir renktir. Yeşil giymeyi tercih eden insanların genellikle kendilerine çok önem verdiği ve kendilerini çok sevdiği görülmüştür.
 • Kahverengi : Doğallık, dinginlik, olgunluk mesajı veren kahverengi özellikle iş görüşmelerinde tercih edilmemelidir. Çünkü ağırlık ve donukluk özelliği de vardır bu rengin. Ancak özellikle krem rengi, yeşil, sarı ve toz pembe ile birlikte kullanırsanız çok şık ve profesyonel bir imaj çizebilirsiniz.
 • Pembe : Samimiyet, sevecenlik, romantizm çağrıştıran pembe son zamanlarda açık tonlardaki gömlekleriyle beylerin de tercihi oldu. Daha çok duygusal ve sezgisel yönleri kuvvetli olan kişilerin tercih ettiği pembe, özellikle siyah, kahverengi ve gri ile çok güzel bir uyum yaratacaktır.
 • Turuncu : Enerjik, dinamik, iç açıcı bir renktir turuncu. Ekip başı iseniz turuncu tüm ekibinize enerji getirecektir. İş yerinde forma kullanılıyor ise, turuncu bir fular veya kravat ile enerjik bir görünüm elde edilebilir. Aynı zamanda tutkusunu harekete geçiren turuncu, turizm sektöründe çalışanların da tercihi olabilir.
 • Sarı : Bu renk insanları harekete geçirmek için oldukça sık kullanılabilir. Çünkü sarı dikkat çekici , değişkenliği simgeleyen ve aktif bir renktir. Aktif işlerde sıklıkla tercih edilebilir. Rutinliği seven insanların tercih etmediği sarı, daha çok girişken, yeniliklere hızlı uyum sağlayabilen kişilerin giydiği bir rengidir.
 • Dore : Renklerin belki de en iddialısı olan dore, ışıl ışıl bir altın gibi parıldar. Gösterişli ve ihtişamlı insanların sıklıkla tercih ettiği dore, zenginliği temsil eder. Ancak iş yaşamında çok baskın olarak kullanılmamalı, başka renklerin yanında ara ara tercih edilmelidir. Kahverengi veya siyah ile dengelenebilir.

       Renkleri kullanırken biraz da mesleğinize göre düşünmekte fayda var. Hangi mesleğin hangi rengi daha sık kullanması konusunda bu yazımızda ufak tefek tüyolar verdik. Örneğin bir avukatsanız sarı yerine lacivert ve beyaz tercih edebilirsiniz. Bankacıysanız yeşil sizin için anlamlı olabilir veya tasarımcıysanız mor veya turuncu sizi temsil edebilir. Peki sizin renginiz hangisi?

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz