İş değişikliği zaman zaman herkesin aklından geçirdiği ancak herkesin düşündüğü anda hayata geçiremediği hassas bir konu olmuştur hep.   Ancak öyle zamanlar vardır ki, bu hassas ve bir o kadar da ciddi konu göz ardı edilmemelidir.

Bir kararsızlık içindeyseniz, birlikte iş değiştirmenizi gerektiren sebepleri inceleyelim :

  • Mutsuzluk : İşe giderken ayaklarınız geri geri gidiyorsa iş değişikliği düşüncenizi ciddi ciddi değerlendirmelisiniz. Bu öyle güçlü bir isteksizliktir ki sabahları alarmın sesini duyduğunuzda aklınızdan geçen şey sevmediğiniz iş ortamınızdır. Elbette pek çok sebebi vardır geri geri giden ayakların. Ancak sebep ne olursa olsun mutsuzluk, başarınızı gölgelendirecektir.
  • Kariyer Hedefiniz : Yaptığınız iş, hayallerinizdeki işten çok farklı ise ve çalıştığınız yerde asıl hedefiniz olan işe geçme şansınız yok ise iş değişikliği fikrini göz ardı etmemelisiniz. Seçtiğiniz meslek, uzun vadeli hayatınızın içinde olacağı için kariyer hedefiniz ile yaptığınız iş bağdaşmalıdır. Bu madde sizin çalışma motivasyonunuz için gereklidir.
  • Maaş Ödemelerinin Gecikmesi : Bir firmada devamlı geciken maaş ödemeleri varsa, finansal sıkıntılar baş göstermiş demektir. Maaş gecikmelerinin ileri versiyonu firma iflasına kadar uzanabilir. Bu durumda tazminatınızı ve içeride biriken maaşlarınızı alamama durumunuz dahi oluşmaktadır. Elbette 1-2 defalık gecikmeler değil kastımız, süreklilik gösteren bir gecikmeden bahsetmekteyiz.
  • Değersizlik Hissi : İş yerinde kendinizi önemsiz ve değersiz mi hissediyorsunuz? Sürekli “isteyen gidebilir” şeklinde bir işveren politikası ile mi karşılaşıyorsunuz? Her ne iş yapıyorsanız yapın siz oldukça değerlisiniz! Kendi değerinizi ve öneminizi bilin ve bunu bilen insanlarla çalışın. Başarınızın arttığını göreceksiniz.
  • Çalışma Süreniz : Uzmanlar aynı iş yerinde, pozisyon ve departman değişikliği yoksa, en fazla 5 sene çalışılmasının doğru olduğunu, 5 seneden sonrası için bahsi geçen kişi için  ” yeni bir işe geçmeye cesaret edememiş” düşüncesi oluştuğunu belirtiyor. Çalıştığınız yerde belli bir zamandan sonra kendinize yeni şeyler katamadığınızı siz de fark edeceksinizdir. Gelişime açık olmanız bazen değişime de açık olmanızı gerektirmektedir.

Elbette herkesin bir iş yerinden beklentisi farklıdır. Sizin önceliğinize göre iş yerinizde eksik olan nedir? Yukarıdaki maddelerden en az ikisini yaşıyorsanız iş değiştirmekten çekinmemelisiniz. Neticede iş ortamınızdaki huzur, özel hayatınızı da etkileyecek ve sizi daha mutlu bir birey yapacaktır.

 

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz