Network – İş Çevrenizi Genişletmenin Yolları 

Her ne kadar günlerinden geçiyor olsak da, her şeyin normale döneceğini biliyor ve bekliyoruz. 

İş hayatında çevre, insan ilişkileri en az mesleki bilgi kadar önemlidir. Hatta çoğu meslek grubunda çevre, network ağının genişliği diğer birçok konunun önüne geçer. Duygusal zeka ile özdeşleştirilen insan ilişkilerindeki başarınız; kariyerinizi ve ulaşmak istediğiniz mesleki başarıyı da doğrudan etkileyecektir. Network olarak günlük dilimize de yerleşmiş olan bu bütününün geniş olmasının önemli olduğu kadar niteliği, kalitesi de önemlidir. 

İş hayatınızda çevrenizi genişletmeniz ve bu ilişkileri nitelikli, her iki tarafa da keyif ve fayda sunan bir tonda yürütmeniz için işte tavsiyelerimiz: 

İş yeri etkinlikleri: Tüm iş yeri ve organizasyon departmanları( yoksa etkinlikleri düzenleyen kişi ve firma sahipleri) özel günler, yılbaşı yemekleri, piknikleri gibi organizasyonlara katılımın tam olmasını ister. Bunu prosedürel bir görev olarak görmek yerine, ilgili etkinlikte her zaman tanışmak istediğiniz yönetici, kişi ile tanışma ve güzel bir ilişkiyi başlatma fırsatı olarak görebilirsiniz. Bu tarz etkinlikler şirket içinde önyargıların kırıldığı, ekip olmanın sağlandığı, yeni dostlukların başladığı, geliştiği ve eşitliğin sağlandığı organizasyonlardır. Bunlara katılmak, size ayrılan davet edildiğiniz sandalyeyi doldurmak ve rahatça kendinizi ifade etmek hem kariyerinizde ilerlemeniz hem de keyifli vakitler geçirmeniz için olumlu etkiler oluşturacaktır. 

Mezun olduğunuz okulların etkinlikleri: Her üniversite hatta bazı köklü liseler mezunlarını buluşturmak ve güzel iş ağları oluşturmak için dernekler kurar, pilav günü, yardım kermesleri gibi özel buluşmalar organize eder. Eğer okulunuz bunu organize etmiyor ise eski arkadaşlarınız ile görüşerek buna siz de öncü olabilirsiniz. Bu buluşmalar ortak geçmişi olan kişileri bir araya getirir ve yeni network ağlarının oluşmasını sağlar. 

Kutlamalar: İş yerinizden veya dışarıdan bir arkadaşınızın doğum günü, evlilik töreni, hafta sonu buluşmalarına katılmak çevrenizi genişletmenin en eğlenceli yollarından biridir. Burada tanışacağınız yeni insanlarla hem iş ilişkisi kurabilir hem de yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Buralarda önemli olan buluşmalarda çekingen davranmamak ve sohbeti başlatmaya her zaman hazır olmaktır. 

Sivil toplum kuruluşları: İlgi duyduğunuz veya toplumun hizmete ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz bir alan seçip belli sivil toplum kuruluşlarına üye olabilirsiniz. Buralarda gönüllü olmak en başta sizi mutlu edecek, sizin dışınızdaki farklı konulara destek olmanızı sağlayacak ve eğer isterseniz elbette networkünüze de fayda sağlayacaktır. 

Sosyal medya: Xing, Linkedin gibi sosyal medya platformları ile artık herkesin herkesle tanışması ve iletişim kurması mümkün hale geldi. İlgi duyduğunuz gruplara üye olmak, buluşmalarına katılmak ortak durumda olduğunuz veya gelmek istediğiniz noktadaki insanlarla iletişime geçerek tecrübelerini sormak, bir konuda danışmak ilişkileri oluşturmanızın mükemmel yollarından biridir. 

Eğitim, seminerler: İlerlemek ve kendinizi geliştirmek istediğiniz konularda eğitim alabilir, workshoplara katılabilir ve özellikle birkaç gün süren programlarda birçok insan ile bir araya gelebilirsiniz. Herkesin kendi tecrübe ve fikirlerini paylaştığı bu eğitimlerde hem katılımcılar hem de eğitim veren tecrübeli kişi ile ilişkiler geliştirebilirsiniz. Kendilerinden yol göstermesi için destek isteyebilir yeni iş ağları oluşturabilirsiniz. 

Düzenli iletişim: İnsan ilişkilerinin her çeşidinde başlamak kolaydır. Önemli olan ilişkiyi sürdürmek ve yeni dalgalar oluşmasını sağlamaktır. Tanışma sonrası buluşma organizasyonu, toplantı talep etmekten çekinmemek gerekir. Belli özel günlerde aramak, mail atmak, en etkili yol olan soru sormak ve destek istemek ile ilişkinizi derinleştirebilirsiniz.

Arkadaş desteği: İş çevreniz için tanışmanızın gerekli olduğu bir kişi varsa ve arkadaşınız bu kişiyi tanıyorsa kendisinden destek isteyebilirsiniz. Fayda faydayı getirir diyerek daha büyük networkler oluşturmak için siz de gerektiğinde çevrenizi açmalı ve insanları bir araya getiren taraf olmalısınız. 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz