Hayatınız boyunca hayallerinizde canlandırdığınız o güzel evliliği nihayet yaptınız ya da yapmak üzeresiniz. Dışarıdan bulutların üzerinde bir yaşam gibi görünen bu yeni hayat size hem olumlu hem de olumsuz yani gerçek yüzünü göstermeden önce yazımıza bir göz atın deriz.

belli başlı konulara dikkat edildiğinde dünyanın en güzel ve güvenli limanı. Bu çok romantik, sevgi dolu yuva, bilerek ya da bilmeyerek hatalar yapıldığında hayat boyu yaşanan bir kabusa dönüşebiliyor.

Her mesleğin, yemeğin, ilişkinin püf noktaları olduğu gibi evliliği yürütmenin de belli başlı püf noktaları var. Üstelik bu evlilik bir süre sonra iki kişinin dünyası olmaktan çıkıyor ve aileye yeni gelen üyelere ve eşlerin ailelerine de temas eden bir yumağına dönüşüyor. İşte bu ilişkileri sağlıklı yürütmenin yollarını iletişimci ve eğitimci yazar Canten Kaya, “Evlilikte Mutluluğun Sırları” adlı kitabında şu şekilde paylaşıyor:

* Öncelikle henüz evli değilseniz doğru eşi bulmak için çaba harcayın. Sonrasında bu kişiyi ve ailesini çok iyi tanımaya çalışın. Her zaman sevgi ortamı olmayacağını bilin ve fırtınalı havalara da hazırlıklı olun.

*Birbirinizi değiştirmeye çalışmayın, olduğunuz gibi sevin ve kabul edin. Rahatsız olduğunuz konuların partnerinizin hatalarından mı yoksa karakterinden mi kaynaklandığını fark edin.

*İyi bir eş olmaya çalışın. Siz karşı tarafın yerinde olsaydınız kendiniz gibi bir eşiniz olsun ister miydiniz? Bu sorunun cevabını düşünün ve önce kendi üzerinize düşenleri yapmaya çalışın.

*Birlikte zaman geçirin. Bu keyif aldığınız ortak hobileri yapmak veya birinizin ilgi duyduğu bir aktiviteye eşlik etmek olabilir. Birlikte bolca yeni tecrübe edinin ve anı biriktirin.

*Sağlıklı ailenin oluşumuna katkıda bulunan tutum ve davranışların farkında olun. Buna örnek olarak aranızdaki güç farklılıklarını gündeme getirmeyin ve bireysel tercihlere saygı gösterin.

*İlişkiniz monotonlaştıysa canlandırmak için çabalayın. Bunun için beklenmedik küçük sürprizler yapabilir, kısa süreli fiziksel uzaklaşma molaları verebilirsiniz.

*Maddi konularda birbirinizi destekleyin.

*Cinselliğin önemini görün. Cinsel ilişkinizi zenginleştirmenin yollarını arayın.

*Birbirinizin olumlu yönlerini takdir edin.

*Erkek ve kadının doğuştan getirdiği farklılıklar yüzünden yaşanan çatışmaların farkında olun. Örneğin yapılan araştırmalara göre 1 günde kadınlar erkeklerin iki katı kadar kelime kullanıyor. Bu, erkek olan eşin kadını sevmediği, onu konuşmaya değer görmediği anlamına gelmiyor. Aynı şekilde kadın olan eşin de dırdırcı, geveze, gereksiz konuşan biri olduğu anlamına gelmiyor. Farklılıklardan kişisel eleştirel çıkarılmamalı.

*Dinleme becerisi kazanın.

*Empatinin gücüne inanın.

*İlişkinize düzenli olarak bakım yapın. Örneğin rutinleriniz olsun. Eve geldiğinizde birbirinize sarılın. Baş başa vakit geçirin. Yürüyüşlere çıkın ve sohbet edin. Birlikte yeni şeyler öğreneceğiniz kurslara katılın. Birlikte gönüllük yapın.

 

*Çatışmalar sırasında öfkenizle baş edin. O sırada eşinizi çok kıracak, geri dönüşü olmayan zehirli kelimeler söylemekten kaçının. Kendinizi sakinleştirmeye çalışın ve sakinleştikten sonra ilgili konuyu açıp çözüm bulmaya çalışın.

*Gün boyunca yaşadığınız olumsuzlukların acısını birbirinizden çıkarmayın.

*Suçlu aramak yerine sorunun nedenlerini bulmaya çalışın.

*Sorunları içinizde biriktirmeyin, konuşmayı geciktirmeyin.

*Beşe bir oranını koruyun. Yani verdiğiniz her 1 olumsuz tepki için 5 tane pozitif söz söyleyin veya davranış gösterin.

* Tek yanlı kararlar vermeyin.

*Anne-babanızı kırmadan aranızdan çıkarmayı bilin.

*Çocuklar üzerinden sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunların doğal olduğunu bilin ve çözüme odaklanın.

Evliliğin mutlu,eğlenceli ve sevgi dolu hali ancak eşlerden ikisi de mutluysa devam edebilir. Bunun için yazımızı eşinizle de paylaşmayı unutmayın.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz