İçinde bulunduğumuz ve ne zaman sona ereceği belli olmayan sürecinde, başa çıkmamız gereken durumlardan biri de bu süreçten sağlıklı çıkmak. Hem psikolojik hem de fiziksel sağlığınız için işte size evde uygulayabileceğiniz küçük ama aslında hayatınızı olumlu yönde etkileyecek öneriler:

  • Saatlerinizi düzenleyin: Evde kalırken de vücudunuzu normal hayat temposundaki uyuma ve uyanma saatlerine göre ayarlayın. Mesela rutininizde erken uyanmak varsa yine erken uyanmayı deneyin. Evin rehavetine kapılarak düzensizliğe teslim olmak yerine, prensiplerinize özen göstermek yapılacak şeylerin en başında geliyor.
  • Beslenme rutininizi bozmayın : Rutininizdeki beslenmeyi evde kontrol etmenin zor olduğu aşikar ama bu süreç de geçecek ve yine eski günlerimize geri döneceğiz, inancınızı yitirmeyin. Bu süreç eskiden olumsuz bir beslenme rutininiz varsa düzeltmek ve olumlu bir süreciniz varsa da istikrarlı olmak için bir şans.

  • Evinizle ilgilenin:  Evde en çok şikayet edilen şeylerden biri de psikolojik bunalımlar. Psikolojik sağlığınızı korumak aslında tamamen sizin elinizde. Eminim ki hepimizin düzenlenmeyi bekleyen bir dolabı ya da evde tamir edilmeyi bekleyen bir eşyası vardır. Bu süreçte bekleyen ev işlerinizi yaparken zamanın nasıl geçtiğine inanamayacaksınız.
  • yapmaya gayret edin : Bu günlerde açık havada veya spor salonlarında spor yapmak imkansız ama yine de alışkanlığınızı devam ettirmek için evde online programlardan yararlanarak yaparak rutininize devam edebilirsiniz. Hatta spor yapma alışkanlığınız yoksa bile bu süreçte kazanmak için çok hazırsınız, içinizdeki güce kulak verin.

  •  Online edin: Farklı coğrafyalara, kültürlere seyahat etme hobinizi şu günlerde gerçekleştiremediğinizi düşünüyorsanız, en sevdiğiniz şehirlere, müzelere online geziler düzenleyerek işe başlayabilirsiniz. Ekonomik olarak oldukça da karlı bir aktivite olacağı kesin.

Herkese sağlıklı karantina günleri dileriz 🙂

 

Yazar

1991 yılında Bursa’da doğdum. Eğitimim için Eskişehir, İstanbul gibi birçok şehirde yaşadıktan sonra şuan Çanakkale’de hayatımı sürdürmekteyim. Farklı şehirlerde yaşamamanın hayatserüveninde yeni maceralara yer vermesinden dolayı insanı olgunlaştırdığını düşünüyorum. Yaklaşık 6 yıldır sağlıklı beslenme, spor konularıyla ilgileniyorum.

Bir Yorum Yaz