Teknoloji çağında dünyaya merhaba diyen Z kuşağı, kendinden önceki X ve Y kuşaklarına nazaran bambaşka biri olarak ekiplerde yeni yeni yer almaya başladı. Çalışma hayatındaki farklı tarz ve yorumlarını cesurca sunan,  kimi zaman şaşırtıcı derecede başarılara imza atarken, kimi zamansa kafasına estiği gibi çekip gidiveren bir deli kuşaktan bahsediyoruz şuan sizlere. Z Kuşağı ile çalışmak bu yönlerden de anlaşılacağı üzere heyecan verici bir deneyim. Peki ya diğer yönleri?

1995-2010 yılları arasında doğanları kapsayan  Z kuşağı, kısaca Gen Z adıyla da bilinmekte. Cesur olma özelliklerini az önce aktardık, bunun yanı sıra diğer olarak; pratik zekalı, zirvede olmayı arzulayan, dobra, teknolojiyle arası çok iyi,  liderlik vasfı gelişmiş bir nesilden söz edebiliriz. Ancak sakın ola ki, zirvede olmayı arzulamaları sizi hırslı olmaları konusunda yanıltmasın.

Z kuşağı tüm yükselme arzusuna rağmen aynı zamanda çok zora da gelemeyen, rahatına düşkün bir kuşaktır. Home office ve esnek çalışmalar bu nesle çok hitap eder. Bunun altında yatan nedense özgür ruhlu olmaları ve disipline çok açık olmamalarıdır. Kendi düzenlerini kendileri kurmak isterler. Eğer esnek bir yönetici değilseniz, Z kuşağı ile çalışmayı yeniden gözden geçirmelisiniz. Kalıpları sevmeyen, kendi çalışma stilini yaratma arzusunda yepyeni bir nesil sözünü ettiğimiz.

Teknoloji nesli adıyla da bilinen bu neslin elbette ki olumsuz özellikleri de bulunuyor. Öncelikle ekibinizde bir Z kuşağı varsa, güven konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Zira kendileri çok hızlı karar alabilen, kendisine sunulan tüm imkanları elinin tersiyle iterek hayallerinin peşinden koşabilen gözü kara bir kuşak. Ayrıca sadakat duyguları da X ve Y kuşağına oranla çok çok az. Organizasyon şemasında, Z kuşağı çalışanın yerine muhakkak yedekleme yapmalısınız. Aksi takdirde iş akışlarında aksamalar yaşayabilir ve zor durumda kalabilirsiniz.

Sanal ortamdan para kazanmak, online iş mülakatlarına dahil olarak yurt dışında iş imkanları yaratmak ve iş değiştirmekten asla korkmamak Z kuşağının en bilinen özellikleri arasında. Tüm bunların yanı sıra size iyi bir de haberimiz var: Yepyeni bir projeye giriştiyseniz, farklılıklar yaratmak ve değişim adına, sırtınızı Z kuşağına yaslayabilirsiniz. Bağımsız ruhlarının verdiği sınırsız hayal güçleri  ve yaratıcılıkları ile ekibinize taze bir kan gerekiyorsa işte o bir Z kuşağı.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz