İster aile, ister arkadaş, ister   ilişkisi olsun, her ilişkide istenmeden kabul edilen ve hayır demekten çekinilen durumlar vardır. Çoğu zaman istemeye istemeye durumu kabullenmek hepimizin sıkça yaşadığı bir durum. Bunun en büyük sebebi ise çocukluğumuzdan beri “hayır” demenin karşı tarafa ayıp olacağının bizlere empoze edilmesidir. Toplumumuz ve kültürümüz gereği benmerkezci gözükmeyip, her zaman karşı tarafı da kendimiz kadar çok düşündüğümüzü yansıtmak olağan bir durum olarak hayatımızın içindedir. Halbuki bu davranış bize neler kaybettiriyor artık bunu da düşünme zamanımız geldi de geçiyor.

Neden Hayır Demekten Çekiniriz?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ana sebep bizlere dayatılan “ayıp olacak” kaygısı. Bunun yanı sıra bir diğer önemli sebep ise kaybetme korkusudur. Karşınızdaki insanı kaybetmekten korktuğunuzda tüm hayırlar, evete dönüverir ister istemez. Burada önemli nokta bahsi geçen kişiye verdiğiniz değerdir. İyi bir analiz yapmak gerekecektir.

Hangi Durumlarda “Hayır” Demeli?

Açıkçası konu/mekan fark etmeksizin,  istemediğiniz her şey için “hayır” diyebilmelisiniz. Bu birlikte sinemaya gitmekten tutun da, birlikte hayat geçirmeye kadar her konuyu kapsayan çok geniş bir çember. Hayır demek isteyip, diyemediğiniz her an, sizden giden bir şeyleri ifade ediyor. İstemediğiniz hiç bir şey için kendinizden ödün vermemelisiniz aksi takdirde ileride bu fedakarlığınızın karşılığını alamadığınızı düşünerek üzülen taraf maalesef siz olabilirsiniz. Neden kendinizi başka birinin mutluluğu için mutsuz ve pişman hissedesiniz ki?

“Hayır” Demeyi Destekleyen Davranışlar

  • Tutarlılık : Bugün hayır olan şey, bir çiçek, bir iltifat veya bir minnet duygusu ile “evet”e dönerse o zaman karşı tarafa fikrinizin tutarlılığı değil, beklenti içinde oluşunuz imajı yansıyabilir. Bu da sizin her konuda fikrinizi çabuk değiştirebileceğiniz algısı oluşturur ve başka konularda da hayır demeniz pek bir anlam ifade etmez.
  • Prensip Edinme : Bir konuda düşünceniz hayırsa, prensiplerinizi korumayı sürdürmelisiniz. Bu başta kendinize olan saygınız için şart. Aksi takdirde prensiplerinizi çiğnediğiniz için kendinize kızabilir ve küsebilirsiniz.
  • Açıklama : Sizin için konunun neden hayır olduğunu belirtirseniz karşı taraf daha da ikna olacaktır. Detay belirtmekten kaçınmayın böylece benzer durumlarda daha az sıkıntı yaşayacaksınız.
  • Vücut Dili : Açıklamalarınızı yaparken vücut dilinizi iyi kullandığınız takdirde, karşı taraf sizin kararlılığınızı daha iyi fark edecek ve sizi gereksiz yere fikir değiştirmeye zorlamayacaktır.

Hayır demek, toplumun bize öğrettiği gibi bir kabalık, bir bencillik, bir benmerkezcilik olarak algılanmamalı. Hayır demek herkesin medeni bir hakkı, bir tercihi ve bir çeşit kendini ifade şeklidir. Sizin kendinizi “evet” demeye hazır hissetmediğiniz hiç bir şey için “hayır” demek bir lüks değildir. İstemediğiniz her teklif için çekinmeden hayır deyin, sonra kendinize samimi bir teşekkür edip, hayran kalacaksınız.

 

Bir Yorum Yaz