Bilinir ki hayattaki en önemli seçim; işini ve eşini doğru seçmekten geçer. Başroldeki bu ikili, hayatınızı zirveye de taşıyabilir, sizi diplere de itebilir. “Eş Seçiminde Püf Noktalar” konusuna başka bir yazımızda değindik, şimdi ise gelelim meslek seçiminde püf noktalara :

  • Sektör araştırması yaptınız mı? Elbette ki ilgi alanınıza göre bir meslek seçmeniz önerimiz ancak ileride iş değiştirmenin zorluğunu düşünürsek, meslek seçmenin öncesinde güzel bir araştırma yapmak şart. Seçmeyi düşündüğünüz meslek erbaplarından bilgi toplayın. Hayalinizdeki mesleğin dezavantajlarını ve avantajlarını objektif bir şekilde masaya yatırın. Çoğunluğun memnun olmadığı bir işi seçerken 2 kere düşünmekte fayda var.
  • Gönüllü olur musunuz? : Bir anlığına para kazanma ihtimalinizi unutun. Seçmeyi planladığınız mesleği, gönüllü olarak da yapar mıydınız? Bu kilit sorunun cevabı o mesleğe olan asıl sevginizi göstermek için yeterli. Cevabınız hayır ise, seçiminizi hemen değiştirin çünkü sadece para için yapılan meslekler bir süre sonra sizi mutsuzluğa itecektir.
  • yaptınız mı? Bu işi yapan bir tanıdığınızın yanında kısa süreliğine de olsa stajyer olarak çalışın. Mümkünse işin içine girmeden mesleğinizi seçmeyin. Eğer seçeceğiniz meslekte tanıdığınız yok ise, çevrenize danışmaktan çekinmeyin. Çünkü hayatınızın en önemli kararlarından birini verirken çekinmek size sadece kaybettirir.
  • Bir B planı yaptınız mı? Turizm bölümünde okudunuz, otelcilik hayaliniz var. Sektörel sıkıntılar doğarsa, alternatif olarak hangi işe yönelebilirsiniz? Evdeki hesabın çarşıya uymadığını düşünürsek, hayallerinize doğru yol alırken kendinize bir B planı yapın bu sizi daha güvende hissettirecektir.
  • Hayalinizdeki nasıl? Ofiste arkadaşlarınız ile samimi bir ortam mı sizi mutlu eder, yoksa kapalı kapılar ardında bunalan tiplerden misiniz? Para kazanırken dışarıdaki hayatın her saniyesini doyasıya yaşamak mı istiyorsunuz yoksa sıcacık bir ofiste kahvenizi yudumlamak mı? Kısacası siz bir ofis çalışanı olmaya mı uygunsunuz yoksa saha çalışanı olmaya mı? Cevabı sizde.
  • Risk almayı sever misiniz? Bir memur olup emekli olana kadar iş güvencesi içinde yaşamak mı sizi daha çok çekiyor, sürekli daha iyi şirketlere kapak atıp yükselmek mi yoksa tüm riskleri göze alıp kendi işinizi kurmak mı? Risk almayı sever misiniz?

          Peki siz mesleğinizi çoktan seçtiniz ve seçiminizden pişman mısınız? Hiç bir şey için geç olmadığını lütfen unutmayın. Ömür boyu mutsuz olacağınıza, dişinizi sıkın ve başka bir alanda eğitim alın. Çünkü hayat, keyifle yaşamak için ve siz de bu hayatın tadını çıkarmak için varsınız.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz