“Vakit, nakittir.” sözünün önemini hepimiz iyi biliriz ki, verimlilik de vakti iyi değerlendirmenin en önemli yollarından biridir. Evde verimli çalışamamaktan yakınan kişi sayısı arttıkça yeni araştırmak ve uygulamaya geçirmek de kaçınılmaz oluyor. Home office çalışmaların her sektöre ıldığı bu günlerde, konuyla bağlantılı olarak daha önce  Home Office Çalışmanın 5 Kuralı isimli yazımızı sizlere aktarmıştık. Şimdi de işinize yaraması muhtemel olan Pomodoro Tekniğini sizlere aktaracağız.

Verimlilik ve eski popülaritesini haklılıkla sürdürdüğünden ötürü 1980'li yıllarda Francesco Cirillo adlı İtalyan öğrenci tarafından bulunan Pomodoro Tekniği bugünlerde yeniden gündeme taşındı. İtalyanca domates anlamına gelen pomodoro, etkili bir zaman yönetimi tekniğine ismini vererek, hafızalara yer etti. Yazılım sektöründe çalışan Francesco, bu tekniği bulurken mutfaktaki zaman sayaçlarından ilham aldığını belirtmiş.

İşin özü : 

  • 25 dakika çalışma + 5 dakika mola = 30 dakika (1 pomodoro)
  • 4 pomodorodan sonra ise : Yarım saat mola kazanılıyor.

İdeal pomodoro süresi günlük 6-12 pomodoro olarak belirtiliyor. Böylece günde 3-6 saat arası etkili çalışma yapmış oluyorsunuz.

Bu tekniği uygularken sizlere önerdiğimiz 2 önemli püf nokta bulunuyor :

  1. Mola sürelerinde iş harici konularla motive olmanız, çalışma sürelerinde daha verimli çalışmanıza yardımcı olacağından dolayı önemlidir. Bu yüzden mola sürelerini keyif aldığınız şeylere ayırmaya gayret ediniz.
  2. Yapılacak işleri önem sırasına göre sıralayıp, enerjinizin yüksek olduğu ilk pomodoroya en önemli işten başlayınız.

Keyifli çalışmalar dileriz.

 

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz